Europejski ranking: chemia na 4 polskich uniwersytetach na najwyższym poziomie

<strong>Chemia na czterech polskich uniwersytetach: Warszawskim, Jagiellońskim, Wrocławskim i Adama Mickiewicza w Poznaniu jest prowadzona na doskonałym poziomie</strong> - wynika z rankingu CHE - niezależnej niemieckiej instytucji monitorującej europejskie uczelnie.

Wyniki opublikowano w internetowym wydaniu dziennika "Die Zeit".

Badania przeprowadziło w 2010 r. niezależne niemieckie Centrum Rozwoju Szkolnictwa Wyższego (CHE). Analizie poddano wydziały prowadzące studia magisterskie i doktoranckie na kierunkach: biologia, chemia, fizyka, matematyka. Podano też wyniki badań z ubiegłego roku dla studiów ekonomicznych, psychologii i nauk politycznych. W Polsce oprócz chemii wyróżnionej na czterech uniwersytetach, status "excellence group" uzyskały jedynie nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i fizyka na Uniwersytecie Warszawskim.

Zasady rankingu streszcza na swojej stronie Uniwersytet Wrocławski. W pierwszym etapie CHE oceniała wydziały wszystkich uczelni z 19 krajów europejskich, które oferują wybrany kierunek studiów. Uwzględniano osiem wskaźników: liczbę publikacji, cytowania, mobilności kadry, mobilności studentów, udział w programie Erasmus Mundus, realizowane projekty Marie Curie oraz renomę uczonych (Nagroda Nobla, Medal Fieldsa, granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych). Za każdy  z ośmiu wskaźników można było dostać gwiazdę. Trzeba było zdobyć co najmniej dwie, aby awansować do drugiego etapu. Każdy z "doskonałych" polskich wydziałów chemicznych zdobył trzy gwiazdy.

Tak wyselekcjonowane wydziały poddano dodatkowym badaniom. Posłużono się dwoma kwestionariuszami - instytucjonalnym (wypełniały go władze wydziału) i studenckim.

Najlepiej w Europie wypadła Wielka Brytania. Wśród najlepszych uczelni było siedem brytyjskich, które okazały się "doskonałe" we wszystkich czterech ocenianych w tym roku dyscyplinach naukowych.

Szczegóły na stronach: tutaj  i tu.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.05.2025. Nowo otwarta Oranżeria Warszewicza w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ W Ogrodzie Botanicznym UJ otwarto oranżerię z roślinami tropikalnymi

  • Fot. Adobe Stock

    Struktura cząsteczek tRNA zbadana mikroskopią krioelektronową

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera