<strong>Matematycznie uzdolniona młodzież w całej Polsce zmierzyła się w 17 marca z zadaniami międzynarodowego konkursu "Kangur Matematyczny".</strong> Konkurs dla uczniów szkół podstawowych i średnich organizowany jest równolegle w większości krajów europejskich, co czyni go nieoficjalnym świętem popularyzacji królowej nauk.
Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania testowe ustalone zostały przez międzynarodową komisję podczas kongresu stowarzyszenia Kangourou Sans Frontieres w październiku 2010 r.
We wszystkich krajach obowiązuje wspólna data konkursu oraz te same zestawy pytań. Wyniki nie są jednak wykorzystywane do opracowania międzynarodowych rankingów czy innych form rywalizacji między krajami.
Jak tłumaczą organizatorzy na stronie www.kangur-mat.pl, nie byłoby to zgodne z główną ideą konkursu, którą jest sprowokowanie "jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy".
Najlepsze wyniki w konkursie zwyczajowo stały się dla polskich uczniów przepustką do wielu szkół wyższego stopnia na zasadzie pierwszeństwa w rekrutacji.
"Kangur Matematyczny" jest rozgrywany pięciu kategoriach: Maluch, Beniamin, Kadet, Junior, Student, dostosowanych odpowiednio do poziomu uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy trzeciej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach.
Przy rozwiązywaniu zadań nie wolno korzystać z kalkulatorów, a jednym z elementów konkursu jest prawidłowe wypełnienie karty odpowiedzi.
"Kangurowi Matematycznemu" od 2007 roku towarzyszy konkurs "Kangurek", w którym swoich sił spróbować mogą drugoklasiści i najzdolniejsze pierwszaki.
Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie. Stopniowo ogarniał coraz więcej krajów europejskich i nie tylko.
Towarzystwo Kangourou Sans Frontieres od 1994 r. skupia organizatorów konkursu z wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.