W 2013 roku pojawią się chipy w technologii 20 nanometrów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy i inżynierowie pracujący dla firmy ARM, stworzyli technologie produkcji 20-nanometrowych chipów. Umożliwi to wzrost wydajności procesorów smartfonów i tabletów bez zwiększania ich rozmiarów i zapotrzebowania na energię – poinformowały media.

Technologia produkcji układu np. 20 nanometrów oznacza rozmiar układów trawionych na powierzchni chipów. Jak powiedział Computerworld Simon Segars, kierujący w ARM działem procesorów, opracowanie technologii produkcji chipów w architekturze 20 nanometrów pozwoli na stworzenie procesorów do urządzeń mobilnych nowej generacji – o kilkukrotnie większej szybkości przetwarzania, przy zachowanym zapotrzebowaniu na energię, co umożliwi przedłużenie czasu pracy na bateriach, których pojemność także szybko wzrasta. Oznacza to także większą wydajność procesorów i co za tym idzie – całych urządzeń mobilnych, jak smartfony i tablety.

Pierwsze serie produkcyjne pojawią się na przełomie III i IV kw. 2013 roku. ARM nie będzie przy tym produkować chipów samodzielnie – firma już podpisała umowy licencyjne z największymi producentami podzespołów, jak Qualcomm, Texas Instruments i Nvidia. Ostatecznym producentem dla tych firmy będzie prawdopodobnie tajwański wytwórca chipów TSMC.

Według Technology Review, wejście do produkcji nowych chipów oznaczać będzie prawdopodobnie szybkie pojawienie się na rynku nowych linii fabletów – urządzeń mobilnych, stanowiących skrzyżowanie smartfonu i tabletu, o mniejszym wyświetlaczu niż tablet, ale bardziej uniwersalnych niż smartfon. (PAP)

mmej/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera