Uczelnie i instytucje

Akademia Młodych Uczonych rozpoczęła działalność

Foto: PAP © 2012 / Wojciech Pacewicz
Foto: PAP © 2012 / Wojciech Pacewicz

35 młodych naukowców, wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami, znalazło się w Akademii Młodych Uczonych (AMU), która rozpoczęła działalność we wtorek 12 czerwca – poinformował PAP rzecznik prasowy Polskiej Akademii Nauk Mieczysław Grabianowski.

Akademię Młodych Uczonych, utworzono w strukturze Polskiej Akademii Nauk na podstawie ustawy z 30 kwietnia 2010 r. o PAN.

Pierwszym przewodniczącym Akademii Młodych Uczonych został dr hab. Bartosz Karaszewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a jego zastępcą dr hab. Roman Szewczyk z Politechniki Warszawskiej.

„AMU ma się zajmować przede wszystkim promowaniem badań prowadzonych przez młodych, polskich naukowców” – wyjaśnia rzecznik PAN.

35 członków AMU wybrało Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk spośród młodych polskich naukowców wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Członkiem AMU mogła zostać osoba, która posiada co najmniej stopień naukowy doktor i w chwili wyboru nie ukończyła 38 roku życia. Kadencja członków Akademii Młodych Uczonych trwa 5 lat, bez możliwości ponownego wyboru.

Zadania postawione przed Akademią Młodych Uczonych skupiają się wokół działań na rzecz aktywizacji środowiska młodych naukowców. Zadaniem członków AMU jest m.in. przedstawianie opinii dotyczących spraw nauki, organizowanie debat, dyskusji, konferencji naukowych, przygotowywanie opinii oraz ocen naukowych dotyczących reprezentowanej dyscypliny lub pokrewnych dyscyplin naukowych, upowszechnianie standardów etyki wśród młodych naukowców.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie

  • Fot. Adobe Stock

    Światowy Instytut Bezpieczeństwa Pacjentów będzie współpracować z Uniwersytetem Kaliskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera