Strach przed ciemnością może być przyczyną bezsenności u części dorosłych osób – wynika z badań kanadyjskich.
Zaprezentowano je na 26. dorocznym spotkaniu Associated Professional Sleep Societies (APSS), które odbywało się w dniach 9-13 czerwca w Bostonie.
Zdaniem autorów pracy potrzebne są dalsze badania, które zweryfikują, czy strach przed ciemnością faktycznie jest czynnikiem ryzyka problemów ze snem i czy pewnej grupie pacjentów z bezsennością można by pomóc dzięki terapii łagodzącej tę fobię.
W doświadczeniu przeprowadzonym przez naukowców z Laboratorium Snu i Depresji na Uniwersytecie Ryersona w Toronto w Kanadzie udział wzięło 93 studentów o średniej wieku 22 lata. Zebrano od nich dane na temat problemów ze snem i poproszono o wypełnienie ankiety oceniającej występowanie fobii ciemności. Wyniki ankiety weryfikowano dodatkowo w obiektywnych testach, które polegały na sprawdzaniu reakcji studentów na nagły szum akustyczny (określany jako biały szum) prezentowany w ciemnym oraz w oświetlonym pomieszczeniu. Przy pomocy elektrookulogramu mierzono czas, jaki upływał od pojawienia się szumu do mrugnięcia okiem.
Osoby nie czujące strachu przed ciemnością przyzwyczajały się do szumu w nieoświetlonym pomieszczeniu i gdy usłyszały go po raz drugi mrugały okiem z opóźnieniem. Natomiast studenci, którzy bali się ciemności mrugali szybciej, co według badaczy oznacza, że odczuwali większe napięcie i przerażenie.
Naukowcy wyliczyli, że blisko połowa (46 proc.) badanych studentów, którzy borykali się z bezsennością odczuwała strach przed ciemnością. Natomiast w grupie, która nie miała problemów ze snem, ciemności bało się 26 proc. osób.
Zdaniem autorów pracy strach przed ciemnością może nasilać pobudzenie zaraz po zgaszeniu światła, a przez to przyczyniać się do problemów ze snem.
„Teraz zastanawiamy się, jak wiele osób z bezsennością cierpi na taką fobię i nie leczy się” – skomentowała biorąca udział w badaniach Taryn Moss.
Z kolei dr Colleen Carney, współautorka pracy, zwróciła uwagę, że choć metody leczenia bezsenności są wysoce skuteczne, to nie każdy pacjent odnosi z nich wystarczające korzyści. Dlatego warto poszukiwać nowych sposobów terapii, które mogą pomóc pewnej grupie osób mających problemy ze snem. (PAP)
jjj/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.