Prace archeologiczne na kaliskim osiedlu Stare Miasto

PAP © 2012 / Tomasz Wojtasik
PAP © 2012 / Tomasz Wojtasik

Fragmenty chałupy mieszkalnej o konstrukcji zrębowej z końca XI wieku i wiele przedmiotów codziennego użytku z tego okresu odkryli archeolodzy podczas badań, które trwają na kaliskim osiedlu Stare Miasto.

Szef kaliskiej placówki PAN dr Adam Kędzierski poinformował PAP, że w rumowisku budynku odkryto miniaturowy toporek z brązu. „W istniejącej w otoczeniu dawnej chałupy jamy odpadkowej znaleziono też sporo szklanych pierścionków, obrączki, dwie pary nożyc, ołowiowe odważniki, denar krzyżowy” – powiedział archeolog.

W górnych warstwach odkryto także jednego trzeciaka, czyli niezmiernie rzadką monetę trzydenarową księcia mazowieckiego Siemowita oraz ślady osadnictwa pradziejowego i grób ludności łużyckiej.

Stare Miasto bezpośrednio sąsiaduje z dzielnicą Zawodzie, gdzie w średniowieczu był położony gród piastowski. Obecnie istnieje tutaj Rezerwat Archeologiczny, na terenie którego, dzięki środkom UE, zrekonstruowano grodzisko z okresu IX-XII wieku.Odtworzono przyziemie kolegiaty z około 1155 r., drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów. UE uznała projekt Kaliskiego Grodu Piastów jako kluczowy w promocji dziedzictwa kulturalnego Europy.

Od IX do XIII wieku, na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu siedziba kasztelanii, ziemi i księstwa oraz władzy kościelnej. Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie „księciem całej Polski”. Kaliską dzielnicę wspominał w 1106 r. Gall Anonim.

Według Kędzierskiego, osada wczesnośredniowieczna w dzielnicy Stare Miasto jest jednym z najważniejszych miejsc, gdzie formowało się państwo polskie. Celem badań jest określenie granicy występowania osadnictwa i ustalenie ich funkcji oraz czasu powstania.

Prace archeologiczne dofinansowuje kaliski samorząd.

PAP - Nauka w Polsce

zak/ abe/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera