Znaleziono storczyki uznane z wymarłe w Polsce

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W powiecie gryfińskim (Zachodniopomorskie) odnaleziono storczyki trójzębne, uznawane dotąd za wymarłe w Polsce. Na terenach nadleśnictwa Chojna rośnie ok. 50 egzemplarzy tego gatunku. Wcześniej rośliny te znaleziono w Polsce 60 lat temu.

Storczyki trójzębne osiągają wysokość do 30 cm, rzadko do 45 cm wysokości. Mają jasnozielone tęgie łodygi z szerokolancetowatymi liśćmi. Kwiatostan może zawierać 8-10 kwiatów, choć zwykle jest ich mniej. Mają długość tylko 1,5-2 cm, należą do najmniejszych w rodzaju Ophrys.

Spotyka się je najczęściej w południowej części środkowej Europy i na południu kontynentu aż do greckich wysp. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Te znalezione w nadleśnictwie już przekwitły.

Według fachowej literatury poprzedni raz gatunek ten znaleziono w Polsce ok. 60 lat temu.

Do odkrycia rośliny przyznaje się przyrodnik Paweł Pluciński z Klubu Przyrodnika w Świebodzinie.

Jak opowiada PAP, przejeżdżając w maju tego roku w okolicy samochodem, ujrzał interesujące wzgórza, z murawami kserotermicznymi. "To mocno nagrzane, nasłonecznione miejsca, taki hiszpańsko-grecki mikroklimat. Postanowiłem tam wejść. Znalazłem trzy wyspy kwiatów, odległych od siebie o kilkaset metrów. Uznaje się to za jedno stanowisko" - mówi.

Storczyki trójzębne (Orchis tridentata Scopoli) rosną na otwartej, mocno nasłonecznionej przestrzeni, na suchej murawie na wapiennym podłożu.

Dokładne miejsce, gdzie rosną te kwiaty jest utrzymywane w tajemnicy. "Chodzi o to, by pozwolić tym roślinom na rozwój. Nie chcemy by niepowołane osoby zniszczyły te rzadkie kwiaty" - wyjaśnił PAP nadleśniczy Andrzej Wysocki.

Zdaniem Plucińskiego to jedyne miejsce w Polsce, gdzie rośnie storczyk trójzębny.

Kwiat tego storczyka ma barwę od bladoróżowej do fioletowej. Nie występuje w innych kolorach.

Wszystkie gatunki storczyka występujące w Polsce podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Ze względu na zagrożenie wyginięciem, rodzaj ten wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.

Storczyki są jednymi z niewielu grup roślin o bardzo specyficznych wymaganiach - do przetrwania nie wystarczy im jedynie żyzna gleba, światło i woda. Są one owadopylne, a do kiełkowania potrzebują grzybów. Dlatego też na ich liczebności często odbijają się działania człowieka, takie jak stosowanie insektycydów, nawożenie i melioracje.

PAP - Nauka w Polsce

epr/ ls/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

  • Fot. Adobe Stock

    Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera