Na morskim dnie znaleziono wrak statku kapitana Scotta

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wrak statku, na którym kapitan Robert Scott rozpoczął ekspedycję do bieguna południowego, a który potem służył jeszcze wiele lat, odkryto w wodach Grenlandii. O znalezisku pisze na swojej stronie internetowej Schmidt Ocean Institute.

W roku 1910 kapitan Robert Scott wyruszył z Nowej Zelandii na pokładzie statku Terra Nova, aby zostać zdobywcą bieguna południowego. Dopiero po przybyciu na geograficzny biegun południowy (w styczniu 1912 r.) Scott zorientował się, że ubiegli go Norwegowie, pod kierunkiem Roalda Amundsena. W drodze powrotnej wszyscy członkowie wyprawy zmarli z zimna i głodu.

Sam zaś statek służył jeszcze ponad trzy dekady. Zatonął dopiero w 1943 r., w pobliżu bieguna północnego. Uszkodził go lód w trakcie wyprawy, podczas której dostarczał zaopatrzenie arktycznej stacji. Załogę uratował kuter Southwind.

Wrak zidentyfikowała teraz załoga statku R/V Falkor, należącego do Schmidt Ocean Institute. Jonathan Beaudoin z University of Hampshire wypatrzył go podczas testowania echosondy - na mapie sonarowej, na dnie morza, zauważył niezidentyfikowany obiekt. Podjęto szczegółowe badania. Obiekt sfilmowano za pomocą podwodnej kamery Shrimp. Na filmie widać szczątki drewnianego wraku, leżącego na morskim dnie. Obok zalega komin statku. Widoczne elementy konstrukcji oraz długość (którą oceniono na 57 m.) dokładnie odpowiadają cechom statku Terra Nova, znanym m.in. z historycznych zdjęć.

Szczegóły nt. przebiegu badań można znaleźć na stronie http://www.schmidtocean.org/story/show/826 (PAP)

zan/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera