Makuch rzepakowy – cenne biopaliwo

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nad bezodpadową technologią produkcji biopaliwa rzepakowego na potrzeby indywidualnego gospodarstwa rolnego pracuje Krzysztof Ciunel z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Jest on jednym z wyróżnionych w IV edycji programu stypendialnego "InnoDoktorant – stypendia dla doktorantów". Zamierza produkować tanie medium do kolektorów słonecznych oraz przyjazne środowisku paliwo do kotłów – z makuchów rzepakowych.

Krzysztof Ciunel opracowuje efektywną metodę zagospodarowania odpadów z procesu produkcji estrów metylowych oleju rzepakowego – makuchów rzepakowych, powstających w czasie tłoczenia oleju, oraz fazy glicerynowej, będącej odpadem z procesu estryfikacji.

Makuch rzepakowy powstaje w procesie przerobu nasion rzepaku, podczas pozyskiwania oleju metodą wytłaczania na zimno. To produkt uboczny, zwany inaczej wytłokami rzepakowymi. Makuch stał się popularny w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na biopaliwa oraz zmianą technologii produkcji olejów spożywczych - zaniechuje się technik chemicznych. Może też stanowić cenną paszę dla zwierząt, w tym dla drobiu.

Projekt innodoktoranta zakłada wykorzystanie fazy glicerynowej do produkcji taniego medium grzewczego do kolektorów słonecznych oraz wykorzystanie makuchów rzepakowych w roli taniego, przyjaznego środowisku paliwa do zasilania kotłów grzewczych opalanych biomasą. Promotorem pracy jest dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska.

Oferta Krzysztofa Ciunela adresowana jest do przedsiębiorstw zajmujących się produkcją biopaliw i biokomponentów, indywidualnych producentów biopaliwa, a także indywidualnych użytkowników kotłów opalanych biomasą oraz kolektorów słonecznych

Badacz przewiduje współpracę partnerską z sektorami biznesu oraz nauki. Jego zdaniem projektowana koncepcja chemiczna mogłaby zostać wykorzystana do budowy oraz wprowadzenia na rynek zautomatyzowanej instalacji do produkcji estrów metylowych oleju rzepakowego na własne potrzeby producenta.

Stypendysta uważa, że wyniki jego pracy mogłyby zostać wdrożone w przedsiębiorstwie zajmującym się wytwarzaniem elementów instalacji produkcyjnej lub produkującym instalacje kolektorów słonecznych, a także wśród użytkowników kotłów grzewczych zasilanych biomasą. Końcowym odbiorcą projektowanej technologii jest sektor rolnictwa.

Krzysztof Ciunel podkreśla, że działania mające na celu tworzenie innowacyjnych produktów dla rolnictwa wpisują się w Regionalną Strategię Innowacji dla Województwa Pomorskiego - wsparcie rozwoju obszarów wiejskich poprzez innowacje.

Projekt "InnoDoktorant - stypendia dla doktorantów" realizuje samorząd województwa pomorskiego. Stypendia przyznawane są w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu państwa oraz budżetów samorządów województw.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera