Blokowanie enzymu może uratować zęby

Dzięki zablokowaniu enzymu GSK3b można zahamować proces zapalny związany z prowadzącą do utraty zębów chorobą dziąseł - paradontozą - informuje pismo "Molecular Medicine".

Zapalenie dziąseł i związany z nim zanik okolicznej tkanki kostnej prowadzą z czasem do wypadania zębów. Można temu zapobiec usuwając drażniącą dziąsła płytkę nazębną i przeciwdziałając jej nawarstwianiu się. Jak się jednak okazało, można także zahamować proces zapalny, do którego rozwoju przyczynia się żyjąca w jamie ustnej bakteria Porphyromonas gingivalis.

Badania na myszach przeprowadził zespół Davida Scotta z University of Louisville (USA). Naukowcy zablokowali u gryzoni działanie enzymu GSK3b, który odgrywa kluczową rolę w reakcjach odpornościowych na infekcje bakteryjne.

Dzięki zastosowaniu specyficznego inhibitora - SB216763 - udało się u myszy powstrzymać proces zapalny i zanik kostny. Niewykluczone, że w podobny sposób można by pomóc w przypadku innych chorób o podłożu zapalnym - na przykład cukrzycy typu II czy choroby Alzheimera.

Zanim jednak SB216763 można będzie zastosować u ludzi, autorzy badań chcą sprawdzić, czy nie ma on szkodliwych skutków ubocznych.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera