Polak w komitecie finansowym Wikimedii

Źródło: Akademia Leona Koźmińskiego
Źródło: Akademia Leona Koźmińskiego

Jednym z dziewięciu członków międzynarodowego komitetu finansowego fundacji Wikimedia został Dariusz Jemielniak, profesor Akademii Leona Koźmińskiego. Będzie współdecydował o wyborze programów i finansowaniu wszystkich kluczowych projektów fundacji.

"Jako członek komitetu finansowego będę współdecydował o wyborze programów służących urzeczywistnieniu celów strategicznych fundacji na lata 2012-2015, a są to cele bardzo ambitne: dojście do miliarda użytkowników Wikipedii i 50 mln artykułów, zwiększenie liczby aktywnych redaktorów do 200 tys. osób - powiedział PAP Dariusz Jemielniak.

"Uczestniczenie w porządkowaniu zasobów wiedzy zgromadzonej przez ludzkość w ramach 10 kluczowych projektów, takich jak np. serwis książkowy, baza cytatów, wirtualny uniwersytet czy właśnie Wikipedia, to dla mnie fascynujące wyzwanie, zwłaszcza, że od kilku lat zajmuję się badaniami nad dzieleniem się wiedzą w ramach open-source" - dodał.

Najbardziej znany projekt fundacji Wikimedia to istniejąca od 10 lat Wikipedia, wielojęzyczna internetowa baza wiedzy (nazwa pochodzi od hawajskiego słowa "wiki", oznaczającego "szybko" i drugiego członu słowa encyklopedia). Jej zasoby to obecnie ponad 23 miliony artykułów w 285 językach. Serwis jest dostępny bezpłatnie i nie zawiera reklam a Fundacja Wikimedia utrzymuje się z darowizn. Jej roczny budżet wynosi ok. 35 mln dolarów.

Jemielniak powiedział, że fundacja chciałaby z najbliższych latach zwiększyć aktywność poszczególnych narodowych stowarzyszeń. "Celem jest też większe otwarcie na tzw. globalne południe, czyli np. kraje Afryki, Ameryki Łacińskiej. Chcemy również znacznie zwiększyć udział kobiet w edytowaniu Wikipedii" - dodał.

Dariusz Jemielniak jest kierownikiem Katedry Zarządzania Międzynarodowego Akademii Leona Koźmińskiego i centrum badań CROW (Center for Research on Organizations and Workplaces). Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z organizacjami opartymi na wiedzy, zastosowaniem technologii informacyjnych w zarządzaniu, open-source i crowdsourcingu, zwłaszcza społecznościowego gromadzenia wiedzy w internecie. Jemielniak wchodzi też w skład rady programowej Centrum Nauki Kopernik. Przez ostatni rok realizował autorskie wirtualne badania etnograficzne wikipedystów na amerykańskim Uniwersytecie Harvarda. Jest również twórcą popularnego słownika internetowego ling.pl i administratorem polskiej Wikipedii.

PAP - Nauka w Polsce

kpk/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera