Ekspert: przerzuty nowotworu do kości wymagają odpowiedniego leczenia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Od 65 do 75 proc. chorych na raka: prostaty, piersi, nerek, płuca, tarczycy ma przerzuty do kości, które znacznie pogarszają ich jakość życia. „Związanym z tym powikłaniom można zapobiec odpowiednimi lekami” - powiedział PAP dr Jakub Dobruch, urolog z Warszawy.

Przerzuty do kości (ang. Skeletal Related Events – SRE) znacznie osłabiają układ kostny i są wyniszczające dla organizmu chorego. Powodują złamania i ucisk rdzenia kręgowego, wywołują również uporczywe bóle. U niektórych chorych konieczne są napromieniowania kości lub naprawcze zabiegi operacyjne.

„Takie dolegliwości odczuwa zdecydowana większość chorych z zaawansowanym rakiem prostaty w ostatnich, najczęściej kilkunastu miesiącach swego życia” – pokreślił dr Dobruch z Kliniki Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku pod Warszawą.

Specjalista dodaje, że w Polsce ci chorzy są leczeni niemal wyłącznie bisfosfonianami, lekami hamującymi resorpcję kości. Ponieważ jedynie te leki mają refundację z budżetu państwa. Kłopot polega na tym, że są one pomocne w leczeniu osteoporozy, ale nie mają potwierdzonej badaniami skuteczności w leczeniu przerzutów nowotworów do kości.

Taką potwierdzoną skuteczność mają dwa leki: denosumab i kwas zoledronowy. Z badań wynika, że opóźniają one wystąpienie powikłań kostnych i nasilania się bólu, co znacząco poprawia jakość życia chorego. Niestety, te preparaty podawane raz na miesiąc nie mają refundacji. A niewielu chorych stać na to, żeby za miesięczną kurację zapłacić ponad 1 tys. zł.

W Polsce co roku rak gruczołu krokowego jest wykrywany u ponad 9,1 tys. mężczyzn, a ponad 4 tys. chorych umiera. Aż 90 proc. z nich w zaawansowanym okresie choroby - gdy dochodzi do przerzutów - ma powikłania kostne.

W przypadku zaawansowanych stanów podobnie jest w przypadku raka: piersi, nerek, płuca i tarczycy. Jeszcze częściej występują one u chorych na szpiczaka. Zmaga się z nimi 95-100 proc. chorych cierpiących na ten nowotwór układu krwiotwórczego.

Na całym świecie przerzuty do kości ma 1,5 mln chorych na nowotwór.

PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

zbw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatra: aż 30 proc. osób z depresją ma lekooporną postać choroby

  • Fot. Adobe Stock

    Pył drogowy w centrum Warszawy ma wysokie stężenie substancji rakotwórczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera