Uczelnie i instytucje

Praktyki w IBM dla studentów Uniwersytetu Śląskiego

Fot. PAP/EPA/ MARIJAN MURAT
Fot. PAP/EPA/ MARIJAN MURAT

Praktyki dla studentów Uniwersytetu Śląskiego realizowane za pośrednictwem internetu oraz wprowadzenie do zajęć najnowszego oprogramowania i materiałów edukacyjnych IBM przewiduje podpisana w czwartek umowa o współpracy pomiędzy uczelnią a IBM Polska.

Z praktyk będą mogli korzystać w szczególności studenci informatyki.

"16 października odbędzie się pierwsze spotkanie naszych studentów z pracownikami IBM rozpoczynające cykl praktyk, które zostały nazwane +wirtualnymi+. Studenci będą spotykali się oko w oko ze swoimi mentorami z IBM tylko kilkakrotnie, natomiast większość pracy będą realizować za pośrednictwem internetu z wykorzystaniem tzw. chmury, czyli takiego kompleksowego systemu, bez konieczności wychodzenia z domu" - powiedział dr Roman Simiński z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego.

Zdaniem Simińskiego wirtualne praktyki są bardzo dobrym rozwiązaniem dla studentów. "Pozwolą pogodzić normalną naukę, która odbywa się zazwyczaj w godzinach dopołudniowych ze stażem, który można realizować w zaciszu domowym przy użyciu swojego komputera, łącząc się przez internet z zasobami IBM" - dodał Simiński.

W ramach podpisanej w czwartek umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a IBM Polska, firma zapewni uczelni do celów edukacyjnych i badawczych oprogramowanie wykorzystywane przez firmę na całym świecie w celu budowy założeń modelu inteligentnego miasta - "smarter cities". W ramach programu "smarter cities" realizowane będą zajęcia, szkolenia związane m.in. z budowaniem rozwiązań, oprogramowania w zakresie zarządzania infrastrukturą miasta, w tym m.in. centrum antykryzysowego i monitoringu miejskiego.

Do miast, które już wykorzystują założenia modelu inteligentnych miast należą m.in. San Francisco i Chicago, Oslo, Londyn, Amsterdam, Sztokholm.

Ponadto w ramach współpracy Uniwersytet Śląski wprowadzi do zajęć ze studentami najnowsze oprogramowanie i materiały edukacyjne IBM, a także umożliwi wybranym pracownikom naukowym zdobycie certyfikatów tej firmy.

Dyrektor Regionalnego Oddziału Handlowego IBM Polska w Katowicach Romuald Gacka powiedział, że firma chce w tym regionie "bardzo mocno pracować, rozwijać oddział". "A nie zrobimy tego bez udziału lokalnych uczelni, lokalnych przedsiębiorstw, lokalnych firm" - powiedział Gacka. Dodał, że "w najbliższej perspektywie" zamierzają także podpisać podobne umowy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach oraz Politechniką Śląską w Gliwicach.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.03.2024. Siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    MNiSW: rozważane jest dodatkowe finansowanie PAN, w tym Centrali Obrączkowania Ptaków

  • Fot. Anna Wojnar. Źródło: UJ

    Kraków/ Fizyk Krzysztof Giergiel laureatem Nagrody im. Franka Wilczka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera