Badanie: pewność siebie wyznacznikiem sukcesu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pewność siebie pozwala przewidzieć wyższe zarobki i szybsze awanse w miejscu pracy - dowiedli australijscy badacze. Wyniki badania można znaleźć na internetowej stronie University of Melbourne.

Naukowcy badali pracowników dużych korporacji w Melbourne, Nowym Jorku i Toronto pod kątem poziomu pewności siebie, który posiadali na różnych etapach edukacji szkolnej i obecnie. Sprawdzali również, jak sobie radzą w pracy i oceniali ich osiągnięcia.

Okazało się, że pewność siebie jest istotnym składnikiem sukcesu w miejscu pracy i zwiększa prawdopodobieństwo dużych osiągnięć pracowników, mierzonych jako wysokość zarobków i szybkość osiągania kolejnych awansów. Im wcześniej nabierzesz pewności siebie w życiu, tym lepiej na tym wyjdziesz - dowodzi badanie.

"Ten związek jest bardzo silny i podpowiada, na co pracodawcy powinni zwracać uwagę przy zatrudnianiu i promowaniu pracowników" - komentuje dr Reza Hasmath, główna badaczka.

Rezultaty badania rzucają również nowe światło na wyniki innych przedsięwzięć, które sugerują, że lepiej prezentujący się ludzie mają większą szansę na awans, a wyższe osoby więcej zarabiają.

"Teraz wiemy, że to tak naprawdę wyższy poziom pewności siebie - który może być produktem ubocznym atrakcyjności bądź wzrostu - wpływa na te wszystkie różnice" - przekonuje dr Hasmath.

Naukowcy zauważają też, że mniejszości narodowe deklarują niższą pewność siebie, choć podobny poziom sumienności co inni pracownicy. Może to wyjaśniać, dlaczego ich płace i szanse na promocję wciąż pozostają na niższym poziomie.

Inne wyniki badania "The Minority Report", które w całości ukaże się pod koniec tego roku, wskazują na to, że ludzie określający siebie jako ekstrawertywnych, neurotycznych, otwartych na doświadczenie i ugodowych są postrzegani jako bardziej zmotywowani pracownicy i lepiej radzą sobie w pracy.(PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera