W Lublinie leczą zwierzęta komórkami macierzystymi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nowatorską metodę leczenia zwierząt przy użyciu komórek macierzystych wprowadziła klinika weterynaryjna Lubelskie Centrum Małych Zwierząt w Lublinie. Dzięki niej psy chorujące na stawy odzyskują tu zdolność chodzenia.

Lubelska klinika zaczęła stosować komórki macierzyste w kwietniu tego roku, jako jedna w pierwszych w Polsce. Wzory przyszły z USA, gdzie ta metoda stosowana jest od kilku lat w praktykach weterynaryjnych – powiedział  szef Centrum, lekarz weterynarii, Ryszard Iwanicki.

W lubelskim ośrodku komórki macierzyste zastosowano m.in. przy leczeniu schorzeń ortopedycznych kilku psów, które miały trudności z chodzeniem na skutek zmian w stawach. Efekty byli widoczne już po kilku dniach. Komórki macierzyste działały przeciwbólowo i przeciwzapalnie, pies samodzielnie zaczynał chodzić, a po kilku miesiącach zmiany cofały się, co widoczne było na zdjęciach radiologicznych – zapewnił Iwanicki.

„Komórki macierzyste mają zdolność rozpoznawania, czyli nawet jak podamy je niedokładnie, to one migrują do miejsca, gdzie jest problem, rozpoznają, jaki jest brak, przekształcają się w komórki, które potrzebne są organizmowi. W przypadku stawów - w chrząstkę stawową, maź, odbudowują torebkę – jeżeli są uszkodzenia” – tłumaczył Iwanicki.

Mechanizmy działania komórek macierzystych są dopiero poznawane. W medycynie ludzkiej metoda jest są na ostatnim etapie badań, czyli dopuszczone jest jej stosowanie jedynie w wyznaczonych ośrodkach, według ściśle określonych procedur i u pacjentów, którzy rozumieją, że jest to forma badania naukowego. Korzystają z tej metody m.in. sportowcy.

„W przypadku leczenia zwierząt nie ma tak silnych procedur ograniczających, komórki macierzyste są stosowane, jako normalna procedura lecznicza” – podkreślił Iwanicki.

W lubelskim ośrodku weterynaryjnym komórki macierzyste stosowane do leczenia pochodzą od leczonych zwierząt. Preparaty pobierane są w Lublinie i wysyłane do specjalistycznego laboratorium w Warszawie, które zajmuje się izolowaniem tych komórek. Na drugi dzień wyizolowane komórki macierzyste przesyłane są do Lublina i mogą być podane zwierzęciu.

Lubelskie Centrum Małych Zwierząt istnieje od 16 lat. Ma pacjentów z całego kraju, a także z zagranicy. Jest tu szpital dla zwierząt z ponad 20 miejscami i jedyny w Polsce ośrodek dializ dla czworonożnych pacjentów.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot: Panorama Oazy Bungera (ang. Bunger Hills) w kierunku zachodnim. Na pierwszym planie (dół zdjęcia) Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego B. Dobrowolskiego. Fot. Adam Nawrot

    Prof. Lewandowski: autonomiczne pomiary przyszłością Polskiej Stacji Antarktycznej

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera