Konsorcjum naukowe innowacyjnych technologii wydobycia gazu z łupków

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Orlen Upstream, spółka z grupy PKN Orlen, wraz z innymi podmiotami oraz uczelniami i instytucjami badawczymi stworzyła konsorcjum naukowe, które ma wspierać rozwój innowacyjnych technologii wydobycia gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych w Polsce.

Orlen Upstream to spółka celowa utworzona w 2006 r. do poszukiwania złóż i prowadzenia wydobycia ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Jak poinformował w sobotę PKN Orlen, do konsorcjum pod nazwą "Polskie technologie dla gazu łupkowego" przystąpiły: Orlen Upstream, PGNiG, Lotos, Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Nafty i Gazu, Politechnika Gdańska oraz Politechnika Warszawska.

Konsorcjum powołano w ramach programu "Blue Gas-Polski Gaz Łupkowy". To wspólne przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Agencji Rozwoju Przemysłu, mające wspierać wiodące projekty badawczo-rozwojowe. Celem programu jest komercjalizacja nowatorskich rozwiązań technologicznych w obszarze poszukiwań i eksploatacji gazu z łupków.

Z końcem września 2012 r. NCBR ogłosiło nabór wniosków na realizację 12 projektów. Do udziału w konkursie zaproszono konsorcja naukowe z udziałem przedsiębiorców, zainteresowanych inwestycjami w działalność badawczo-rozwojową. W odpowiedzi na zaproszenie, do rozmów przystąpili przedstawiciele trzech polskich firm z branży paliwowo-energetycznej, a także czterech ośrodków naukowych związanych z regionami występowania krajowych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej.

PKN Orlen podał, iż w ramach konsorcjum "Polskie technologie dla gazu łupkowego" partnerzy zdecydowali się na "współpracę w procesie adaptacji projektowanych rozwiązań technologicznych do polskich warunków geologicznych, środowiskowych i ekonomicznych".

"To istotny krok w kierunku stworzenia forum wymiany myśli naukowo-badawczej, zapewniającego dostęp do wyników wspólnych prac, jak również umożliwiającego opracowanie rozwiązań specyficznych dla niezbadanych dotąd polskich złóż niekonwencjonalnych. Uczestnicy konsorcjum zmierzą się z trzema podstawowymi obszarami badawczymi, analizując stosowane obecnie techniki poszukiwania i rozpoznawania złóż węglowodorów, metody zagospodarowania i eksploatacji gazu, a także podejmując zagadnienia związane z ochroną środowiska i gospodarką odpadami" - poinformował PKN Orlen.

Porozumienie, dotyczące powołania konsorcjum, zakłada wspólne występowanie z wnioskami o dofinansowanie oraz realizację projektów zaaprobowanych przez NCBR przez okres 3 lat. W umowie sprecyzowano również zakres merytoryczny udziału poszczególnych uczestników konsorcjum, a także ich prawa do wspólnie wytworzonych technologii.

PAP - Nauka w Polsce

mb/ eaw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera