Prof. Wojciech Stec doktorem honoris causa PŁ

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Profesor Wojciech Jacek Stec, jeden z najlepiej rozpoznawalnych na świecie polskich chemików organików, otrzyma tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej - poinformowano na stronie uczelni. Uroczystość ma się odbyć w środę.

Prof. Wojciech J. Stec z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN (CBMiM PAN) w Łodzi jest uznawany za twórcę polskiej szkoły chemii bioogranicznej. Jak zaznaczono na stronie PŁ, badacz ma ogromny wkład w rozwój chemii kwasów nukleinowych i ich syntetycznych analogów. Kwasy nukleinowe są o tyle ważnymi związkami, że przechowują informację genetyczną organizmu.

Jak informują przedstawiciele łódzkiej uczelni, naukowiec należy do wąskiego grona najczęściej cytowanych polskich chemików. Od nazwiska uczonego utworzono nazwy "Reakcja Steca" i "Reguła Steca" wymieniane w literaturze światowej. Badacz w 2004 r. otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zwaną "polskim Noblem".

Tematyka badań naukowych prof. Steca dotyczy w głównej mierze chemii biofosforanów. Zajmuje się m.in. syntezą, analizą i wykorzystaniem tych związków jako narzędzi badawczych w biologii molekularnej i medycynie. Wydajne metody syntezy szeregu klas biofosforanów, wypracowane w łódzkim Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN stanowiły podstawę rozwoju badań prowadzonych przez setki ośrodków badawczych na świecie.

Jego opatentowana metoda syntezy cyklofosfamidu (leku przeciwnowotworowego) stanowiła podwaliny do utworzenia przy CBMiM PAN Przedsiębiorstwa Naukowo-Wdrożeniowego IFOTAM Sp. z o.o.

Prof. Stec jest autorem pierwszej zautomatyzowanej syntezy tiofosforanowych analogów DNA, która może być narzędziem do rozpoznawania możliwości zastosowań w tzw. terapiach genowych, za którą otrzymał w 2004 r. Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Prof. Wojciech Stec urodził się w 1940 r. w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej, gdzie również obronił pracę doktorską. Po studiach podjął pracę z Zakładzie VI Instytutu Chemii Organicznej PAN, a po rocznym stażu w amerykańskim Vanderbilt University związał się z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi. Od 1993 r. jest członkiem PAN, w latach 2007-2010 pełnił funkcję wiceprezesa PAN.

Prof. Stec wypromował 30 doktorów nauk chemicznych, spośród których dwanaścioro zajmuje stanowiska profesorskie zarówno w kraju, jak i zagranicą (USA). Jest współautorem ponad 400 publikacji oraz 60 patentów.

Jest laureatem wielu wyróżnień i odznaczeń krajowych i zagranicznych. Najbardziej prestiżowym wyróżnieniem jest nagroda "za wybitny wkład do rozwoju nauk medycznych" przyznana przez Fogarty International Center (powołany w 1968 r. przez prezydenta Lyndona Johnsona) przy Narodowym Instytucie Zdrowia USA.

Uroczystość przyznania tytułu honoris causa odbędzie się 21 listopada w audytorium im. A. Sołtana przy ul. Stefanowskiego 1/15 w Łodzi.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera