Muzyka pomaga operowanym pacjentom

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Muzyka korzystnie działa na pacjentów przed, w trakcie i po operacji chirurgicznej, łagodząc ból i skracając czas powrotu do zdrowia oraz zużycie leków uspokajających – wynika z przeglądu literatury, który wykonali naukowcy z USA

Artykuł na ten temat zamieszcza pismo „Southern Medical Journal”.

Jak przypominają autorzy pracy, pacjenci poddawani operacji często odczuwają lęk i ból, które mogą negatywnie wpływać na efekty leczenia.

Lori Gooding, która kieruje programem muzykoterapii na University of Kentucky w Lenxington razem z kolegami przeanalizowała dane zebrane w literaturze medycznej na temat skuteczności muzyki w łagodzeniu negatywnych emocji i bólu u osób przechodzących operację.

Pacjenci, którzy słuchali muzyki przed, w trakcie i po zabiegu chirurgicznym mniej się bali, szybciej wracali do zdrowia oraz wymagali mniej leków uspokajających i byli bardziej zadowoleni z terapii.

Zdaniem badaczy, sugeruje to, że muzykoterapia może przyczyniać się do zmniejszenia kosztów i długości hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii.

„Muzykoterapeuci od dawna wiedzą, że muzyka może być skutecznym narzędziem w łagodzeniu bólu i lęku” – komentuje Gooding.

Według niej, najlepiej jest stosować muzykę wybraną przez wyszkolonych terapeutów, zgodnie z ustalonymi rekomendacjami odnośnie tempa i dynamiki utworów muzycznych oraz poziomu głośności. Dzięki temu można zmaksymalizować pozytywny wpływ tej metody na pacjentów. Z obserwacji wynika, że najlepsze efekty daje słuchanie utworów o jednostajnym rytmie i łagodnej linii melodycznej, które pomagają pacjentom się rozluźnić i zredukować odczuwanie bólu.

W muzykoterapii warto jednak uwzględniać gusta muzyczne samego chorego, podkreślają autorzy pracy.

Eksperci w dziedzinie muzykoterapii sugerują, by proponować kilka składanek muzycznych, spośród których pacjenci będą mogli wybrać te, które najbardziej im odpowiadają.

“Naszym celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i lęku u pacjenta, jak również poprawa zadowolenia z efektów operacji. Mamy jednak również nadzieję, że nasz program muzykoterapii przyniesie korzyści pracownikom medycznym, gdyż ułatwi im wykonywanie pracy i poprawi jej efektywność” – komentuje Gooding. (PAP)

jjj/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera