Prof. Bauman doktorem h.c. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Światowej sławy socjolog, filozof i eseista prof. Zygmunt Bauman odebrał w środę w Poznaniu tytuł doktora honoris causa, przyznany mu przez tamtejszy Uniwersytet Artystyczny (UAP).

Jak przyznał wyróżniony, tytuł nadany mu przez artystyczną uczelnię w rodzinnym mieście jest dla niego „niezasłużonym zaszczytem”. ”Ja nie jestem artystą, nigdy nie spłodziłem niczego, co mógłbym nazwać dziełem sztuki” - powiedział.

„W moim przekonaniu sztuka jest awangardą kultury, dlatego że zagląda tam, gdzie kultura, zaprzątnięta sprawami codziennymi, po prostu nie ma czasu ani chęci zaglądać. Artyści mają ten wielki przywilej wyglądania poza dzień dzisiejszy. Gdyby gatunek ludzki nie umiał wyglądać poza dzień dzisiejszy, siedzielibyśmy do tej pory w troglodytowych jaskiniach” – powiedział w środę prof. Bauman.

„Od artystów nauczyłem się o wiele więcej, dla uprawiania socjologii także, niż od kolegów socjologów. Oni nie opisują, a inspirują, prowokują, dekonstruują” – dodał.

Prof. Bauman przyznał, że wyróżnienie jest dla niego tym cenniejsze, że przyznane zostało przez uczelnię poznańską. „Jestem poznaniakiem, Poznań mnie ukształtował w mojej wczesnej fazie życia, wożę go po całym świecie ze sobą. Ja mam nieco tych doktoratów honoris causa, ale ten figuruje na samej górze” - powiedział.

Senat uczelni podjął uchwałę o nadaniu godności prof. Baumanowi 23 listopada na wniosek Rady Wydziału Komunikacji Multimedialnej UAP.

„Nie mieliśmy żadnej wątpliwości przy podejmowaniu decyzji o wyróżnieniu tak zacnej osoby. Cała kultura współczesna, także sztuka, mieści się w tym precyzyjnym opisie płynnej nowoczesności, którą prof. Bauman przedstawił i zanalizował” - powiedział dziekan wydziału prof. Andrzej Florkowski.

Prof. Bauman urodził się w 1925 r. w Poznaniu w rodzinie polsko-żydowskiej. Wojnę spędził w ZSRR. Wstąpił do armii kościuszkowskiej, z którą przeszedł szlak bojowy do Berlina, pracując w pionie oświatowo-politycznym. W 1945 r. trafił do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie pracował do 1953 roku.

Po odejściu z KBW Bauman skończył studia i został pracownikiem wydziału socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stamtąd w marcu 1968 r., z powodu antysemickiej nagonki, został usunięty i wyemigrował z Polski.

Prof. Bauman jest jednym z twórców koncepcji postmodernizmu. Jest też autorem wielu tekstów poświęconych ponowoczesnym koncepcjom kultury i znaczeniu sztuki. Był pierwszym redaktorem naczelnym "Studiów Socjologicznych".

W latach 1969-1971 był wykładowcą w Tel Awiwie i Hajfie. W 1971 roku wyjechał do Anglii, gdzie do 1990 roku kierował Katedrą Socjologii Uniwersytetu w Leeds. Wykładał także m.in. na uniwersytetach w Canberze, Kopenhadze oraz Berkeley i Yale.

Autor blisko 50 książek tłumaczonych na kilkanaście języków. Za pracę "Nowoczesność i Zagłada" (1989) otrzymał Europejską Nagrodę Amalfi. Laureat Nagrody im. Theodora W. Adorno i Nagrody Księcia Asturii.

W 2004 r. został rektorem Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach k. Białowieży na Podlasiu.

W 2010 roku odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W 2010 roku odebrał Złotą Pieczęć Miasta Poznania, nagrodę przyznawaną osobom, które trwale zapisały się w historii miasta.

PAP - Nauka w Polsce

rpo/ abe/ jra/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera