![](/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/201710/12753924_12753928.jpg.webp?itok=-D0j8CD3)
Państwa wyspiarskie na Pacyfiku i organizacje ochrony przyrody przestrzegają przed destruktywnymi metodami połowów i przełowieniem, które mają zagrażać tuńczykom - podała agencja AP.
Podczas trwającej konferencji na temat rybołówstwa w Manili podkreślono, że duże państwa powinny zmniejszyć połowy, zaprzestać niewłaściwych metod i uszanować zakazy połowów, aby umożliwić tuńczykom odbudowanie populacji w Pacyfiku, z którego pochodzi ponad 60 proc. światowych połowów.
Tuńczyk wielkooki i tuńczyk żółtopłetwy, które dorastają do 2,4-2,7 metrów i ważą ponad 200 kilogramów, nie są bezpośrednio zagrożone wyginięciem, ale mocno dotknęły je nadmierne połowy. Mięso tych ryb sprzedaje się głównie w postaci steków, a w przypadku tuńczyków wielkookich także jako sushi.
Rybołówstwo w regionie zachodniego i środkowego Pacyfiku wyceniane jest na 5 miliardów dolarów, a intensywne połowy spowodowały spadek populacji tuńczyka od lat 60.
Wiele flot rybackich używa unoszących się na wodzie konstrukcji z bambusa, liści palny i starych siatek (z ang. fish aggregating devices - FAD), mających wabić duże grupy ryb, które są następnie łapane w gigantyczne sieci. W taki sposób łowiona jest niemal połowa tuńczyków na świecie. Przyczyniło się to do przełowienia tuńczyka wielkookiego w Oceanie Spokojnym. Poza tuńczykami ofiarą padają żółwie morskie, rekiny i narybek.
"Przemysł rybołówczy nie musi w tej chwili rozliczać się z wykorzystywania FAD. Dozwolone jest igranie ze zdrowiem oceanicznego ekosystemu, ale czas, aby rządy wzięły odpowiedzialność za tę rozprzestrzeniającą się i ryzykowną metodę" - powiedziała Amanda Nickson z organizacji Pew Environment Group. (PAP)
mrt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.