„Galaktyczne echo z przeszłości” zarejestrowane przez astronomów jako nowa klasa galaktyk

Dzięki obserwacjom za pomocą trzech dużych teleskopów astronomom udało się zidentyfikować nową klasę galaktyk, którą obrazowo nazwano „galaktykami zielonymi fasolkami”. Tak dziwne określenie zawdzięczają swojemu wyglądowi.

Wiele galaktyk posiada w swoich centrach olbrzymie czarne dziury, które powodują świecenie gazu w ich otoczeniu. Jednak w przypadku „galaktyk fasolek” świeci nie tylko obszar wokół czarnej dziury (jądro galaktyki), ale cała galaktyka. Analizy wskazują, że centralna czarna dziura „galaktyk fasolek” jest mniej aktywna niż by wskazywały rozmiar i jasność świecącego obszaru – naukowcy przypuszczają, że czarna dziura była kiedyś znacznie bardziej aktywna, a świecący obszar to echo jej dawnej aktywności.

Do obserwacji wykorzystano trzy teleskopy: Bardzo Duży Teleskop (VLT) – należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), Teleskop Gemini South (Obserwatorium Gemini) oraz Teleskop Kanadyjsko-Francusko-Hawajski (CFHT). Pierwsze dwa to teleskopy klasy ośmiu metrów, a trzeci ma 3,6 metra średnicy.

Astronom Mischa Schirmer z Obserwatorium Gemini poszukiwał gromad galaktyk, przeglądając wiele zdjęć kosmosu. Na jednej z fotografii z teleskopu CFHT natrafił na dziwny obiekt, który wyglądał jak galaktyka, ale był zielony, co nie jest typową cechą galaktyk. Aby sprawdzić z czym ma do czynienia, wystąpił o czas obserwacyjny na teleskopie VLT.

Nowy obiekt został oznaczony J224024.1−092748 albo w skrócie J2240. Na niebie widoczny jest w gwiazdozbiorze Wodnika. Jego światło potrzebuje 3,7 miliarda lat na dotarcie do Ziemi.

Po odkryciu obiektu J2240 zespół współpracowników Schirmera przeszukał listę prawie miliarda innych galaktyk i znalazł 16 obiektów o podobnych własnościach, które udało się potwierdzić obserwacjami na Teleskopie Gemini South. Nową klasę galaktyk stanowią obiekty prawdziwie rzadkie.

Nazwę „galaktyk zielonych fasolek” (green bean galaxies) uzyskały dzięki swojemu kolorowi i wyglądowi oraz w odniesieniu do „galaktyk zielonych groszków” (Green Pea galaxies). Te drugie zostały dostrzeżone w 2007 roku przez uczestników społecznościowego projektu naukowego Galaktyczne Zoo.

O wynikach badań poinformowały Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) oraz Obserwatorium Gemini. Rezultaty zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym „The Astrophysical Journal”.

cza/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera