MŚ: ruszyła kolejna edycja programu promującego zielone technologie

W środę ruszyła czwarta edycja programu GreenEvo, promującego polskie innowacyjne zielone technologie - poinformował resort środowiska. Laureaci konkursu mogą liczyć m.in. na pomoc rządu w promocji tych rozwiązań na rynkach międzynarodowych.

"Zapraszamy polskie innowacyjne firmy. To doskonała szansa na promocję swoich technologii na międzynarodowych rynkach” – podkreślił cytowany przez resort minister środowiska Marcin Korolec.

Firmy mogą zgłaszać swoje rozwiązania w kategoriach: odnawialne źródła energii, przyjazne dla środowiska rozwiązania dla przemysłu wydobywczego, systemy wspierające monitorowanie i gromadzenie informacji o środowisku naturalnym, technologie sprzyjające ochronie klimatu, technologie wspierające gospodarkę odpadami, technologie wodno-ściekowe, technologie niskoemisyjnego transportu, rozwiązania wspierające oszczędność energii i materiałów, w tym budownictwo pasywne.

W tym roku resort wprowadził dwie nowe kategorie - niskoemisyjnego transportu oraz budownictwa pasywnego. "Zarówno transport, jak i budownictwo, w tym szczególnie ogrzewanie budynków, odpowiadają za bardzo dużą część emisji CO2 do atmosfery. Z tego względu zdecydowaliśmy, iż w naszym konkursie nie może zabraknąć technologii sprzyjających redukcji gazów cieplarnianych" - wyjaśniła koordynator projektu Agnieszka Kozłowska-Korbicz.

Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na wzięcie udziału w projekcie, muszą do 18 lutego przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.greenevo.gov.pl.

Resort środowiska przekonuje, że zwycięstwo w projekcie GreenEvo to liczne korzyści dla firm, m.in. uczestnictwo w zagranicznych misjach handlowych wraz z przedstawicielami polskiego rządu. Do tej pory, w ciągu trzech lat trwania programu, odbyło się blisko 35 misji handlowych. Resort zapewnia także bezpłatne szkolenia ze sprzedaży i ochrony własności intelektualnej.

"Wachlarz działań dla laureatów GreenEvo układany jest tak, by jak najlepiej przygotować firmy do promocji na międzynarodowych rynkach. Oferujemy przedsiębiorcom szkolenia i usługi doradcze oraz pomoc w udoskonalaniu oferty, by spełniała ona oczekiwania zagranicznych kontrahentów. Traktujemy każdą z firm indywidualnie i wspieramy ich rozwój na rynkach zagranicznych” – podkreśliła Kozłowska-Korbicz.

Według ministerstwa, firmy-laureaci GreenEvo znacznie zwiększyły swoje przychody. W 2011 roku było to średnio 30 proc., a z działalności eksportowej ok. 60 proc. Polskie innowacyjne zielone technologie z powodzeniem funkcjonują na światowych rynkach, m.in. na Słowacji, w Indiach, Tajlandii, Japonii, Wietnamie czy w Mołdawii.

GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii jest projektem Ministerstwa Środowiska, mającym na celu transfer polskich innowacyjnych technologii środowiskowych i globalną promocję polskiej myśli technicznej. Do tej pory wyłoniono 40 firm-laureatów. Priorytetem jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne.

PAP - Nauka w Polsce

mick/ je/ jra/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera