Brytyjscy naukowcy przywrócili myszom wzrok

Dzięki wszczepieniu komórek światłoczułych brytyjskim naukowcom udało się przywrócić wzrok myszom. Wyniki badań opisuje tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego twierdzą, że zastosowana przez nich metoda jest bardzo zbliżona do tej, która mogłaby zostać zastosowana u pacjentów z chorobami degeneracyjnymi oka, zwłaszcza u osób cierpiących na retinopatię barwnikową, polegającą na stopniowym zaniku komórek światłoczułych w siatkówce, co powoduje utratę wzroku.

Podobne rezultaty osiągnięto już wcześniej u myszy ze ślepotą zmierzchową, tj. wadą wzroku związaną z pogorszeniem widzenia w warunkach słabego oświetlenia (jest jednym ze wczesnych objawów retinopatii barwnikowej).

Badania prowadzone były na myszach z całkowitym brakiem komórek fotoreceptorowych w siatkówce. Wszczepiono im komórki prekursorowe, dzięki którym po dwóch tygodniach u gryzoni nastąpiła odbudowa siatkówki. Następnie naukowcy przeprowadzili serię testów, by sprawdzić, czy myszy reagują na światło (oceniano m.in. ich zachowanie w różnych warunkach oświetleniowych, reakcję źrenic, a także przetwarzanie informacji wzrokowych w mózgu).

Choć myszy częściowo odzyskały wzrok, naukowcy podkreślają, że dopiero przyszłe badania dostarczą dokładniejszych danych na temat tego, jak bardzo poprawiła się ich jakość widzenia.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera