Zorza polarna celem wyprawy astronomicznej

Zorzę polarną - jedno z najpiękniejszych różnobarwnych zjawisk świetlnych - będą oglądać i fotografować śląscy miłośnicy astronomii. W czwartek 9-osobowa ekspedycja wyruszyła za koło podbiegunowe – do północnej Norwegii.

Uczestnicy wyprawy udają się na wyspę Tromsoya, leżącą 360 km za kołem podbiegunowym. Położone tam Tromso, największe miasto północnej Norwegii, zwane Paryżem północy, jest miejscowością najczęściej odwiedzaną przez pasjonatów zorzy. „My z racji planowanych obserwacji oddalamy się dodatkowo ok. 30 km od centrum, aby wyeliminować w jak największym stopniu lokalne sztuczne zaświetlenie terenu” – powiedział prezes Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Marek Substyk.

Zorzę polarną w okolicach Tromso dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym obserwować można prawie każdej nocy. Tam też znajduje się najdalej wysunięty na północ uniwersytet oraz lokalne planetarium. „Średnie temperatury są tylko nieco niższe niż w Polsce, jednak musimy być przygotowani na ekstremalne niespodzianki temperaturowe, które mogą zdarzyć się w połowie stycznia” – podkreślił Marek Substyk.

Wyprawę, która potrwa do 21 stycznia, zorganizowało Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Katowicach oraz forum astronomiczne AstroCD. Uczestników wyprawy łączy nie tylko pasja astronomiczna, ale i fotograficzna - chcą nie tylko zobaczyć niezwykłe zjawisko, ale też uwiecznić je na zdjęciach.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii PAN działa od roku 1919. Założone zostało przez znanych zawodowych astronomów oraz miłośników astronomii. Obecnie składa się z kilkunastu oddziałów ulokowanych w większych miastach Polski. Katowicki oddział wszystkim członkom towarzystwa zapewnia m.in. możliwość udziału w wielu zlotach obserwacyjnych szkoleniowych w takich miejscach jak Zwardoń, Jodłów czy Stężnica, możliwość udziału w spotkaniach organizowanych w Planetarium Śląskim, lokalnych spotkaniach organizowanych np. na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Śląskiego oraz uczestnictwo w odbywających się corocznie „AstroWczasach”.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera