Związki leczące ból neuropatyczny i padaczkę, zmodyfikowane bakterie do terapii przeciwnowotworowych i sposób monitorowania aktywności burzowej w czasie rzeczywistym – to wybrane z dwudziestu innowacji krakowskich uczonych, które otrzymały patenty w 2012 roku.
O postępie w zakresie patentów i zgłoszeń patentowych na Uniwersytecie Jagiellońskim mówią eksperci z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu.
Jak czytamy na stronach internetowych CITTRU, w minionym roku wzrosła liczba otrzymanych patentów, które stanowią podstawę do wprowadzenia danej innowacji na rynek komercyjny. Owoce przynosić zaczyna aktywna działalność patentowa rozwijana od 2007 roku. Wcześniejsze zgłoszenia teraz dały efekt w postaci dwudziestu nowych patentów.
Nowe patenty obejmują biotechnologią, farmacji i chemii, wyjątek stanowią trzy patenty międzynarodowe przyznane dla projektu z fizyki opisującego monitorowanie aktywności burzowej w czasie rzeczywistym.
Inny z interesujących projektów dotyczy leczniczych właściwości związków chemicznych do stosowania w terapii bólu neuropatycznego, np. związanego z nowotworami lub cukrzycą i padaczki. Naukowcy mają za sobą większość badań przedklinicznych, realizowanych w renomowanych ośrodkach (m.in. w amerykańskim National Institute of Health). Czekają ich dalsze badania bezpieczeństwa stosowania leku oraz opracowanie nowej postaci jego podawania. Będzie to lek stosowany doustnie.
Kolejną z istotnych technologii, która otrzymała patent jest nowy szczep pewnej bakterii, jego zastosowanie i sposób otrzymywania terapeutycznego wektora szczepionkowego. To nowatorskie rozwiązanie, które sprawdziło się na etapie testów na zwierzętach. Ideą leżącą u podstaw tego odkrycia naukowego jest wykorzystanie specjalnie zmodyfikowanych bakterii do terapii przeciwnowotworowych.
Wśród czterdziestu trzech zgłoszeń patentowych, jakich za pośrednictwem CITTRU dokonali uniwersyteccy naukowcy, dwadzieścia siedem z wszystkich zgłoszeń zostało dokonanych poza Polską m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej.
Pod koniec roku trzy duże projekty naukowców z UJ uzyskały łącznie prawie 600 tys. złotych dofinansowania na ochronę patentową w kraju i za granicą. Wnioski o dofinansowanie zostały przygotowane i będą koordynowane przez CITTRU. Dofinansowanie zostało przyznane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Pierwszym z nich jest wielowarstwowa powłoka ochronna do zabezpieczania powierzchni metalowych implantów, drugi to "Ekologiczna chemia dla przemysłu”, a trzeci - płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych. W ramach wszystkich tych projektów, oprócz środków na ochronę patentową, zapewnione są także środki m.in. na promocję projektu i jego rezultatów i ekspertyzy dotyczące potencjału komercjalizacyjnego projektów.
Więcej informacji na stronie: www.cittru.uj.edu.pl
PAP - Nauka w Polsce
kol
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.