Boliwijskie mokradła pod specjalnym nadzorem

W Boliwii powstał największy na świecie wodno-błotny obszar chroniony, gdzie żyje ponad 130 gatunków ssaków, 560 gatunków ptaków, 625 gatunków ryb i co najmniej tysiąc gatunków roślin – poinformowała w piątek PAP organizacja ekologiczna WWF.

"Llanos de Moxos to niezwykle cenne przyrodniczo mokradła. Są one chronione na mocy Konwencji Ramsarskiej, zgodnie z którą mokradła są tym cenniejsze, im więcej gatunków ptaków wodnych je zamieszkuje" - tłumaczy Luis Pabon z WWF w Boliwii. Na Llanos de Moxos żyje aż 560 gatunków ptaków, dlatego ochroną objęto aż 7 mln ha mokradeł - tyle, ile wynosi łączna powierzchnia Belgii i Holandii.

Nowo utworzony obszar chroniony jest domem dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt, w tym zagrożonych wyginięciem, np. wydry olbrzymiej i boliwijskiego delfina rzecznego. Mokradła te pełnią także bardzo ważną funkcję naturalnych terenów zalewowych, magazynują wody powodziowe podczas pory deszczowej, a w porze suchej zasilają wodą lokalne rzeki.

"Obszar chroniony utworzony na mokradłach Llanos de Moxos pomoże zachować mozaikę różnych typów krajobrazu w dorzeczu Amazonii" - uważa Pabon. Jak dodaje, wielu ludzi kojarzy Amazonię tylko z tropikalną puszczą, a nie obszarami wodno-błotnymi. "Tymczasem mokradła nie tylko wzbogacają lokalny krajobraz, ale mają także duże znaczenie kulturowe" - mówi.

Llanos de Moxos interesują się także antropolodzy. Pierwsi mieszkańcy pojawili się na tych mokradłach już blisko 3 tys. lat temu. Ich potomkowie żyją tam do dziś. Podobnie jak dawniej, utrzymują się z rolnictwa i doceniają naturalne zalewy, które wraz z wodą przynoszą osady użyźniające okoliczne pola. I podobnie jak pierwsi mieszkańcy mokradeł Llanos de Moxos, żyją w harmonii z otaczającą ich przyrodą - napisano w komunikacie WWF. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.01.2025 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/ SpaceX wystrzelił dwa lądowniki księżycowe

  • 14.03.2024 EPA/ADAM DAVIS

    W środę zaplanowano siódmy testowy lot rakiety Starship

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera