Przeceniana bliskość w związku

Poziom bliskości w związku nie zawsze podlega regule "im więcej, tym lepiej" - wynika z badania opisanego w magazynie "Personality and Social Psychology Bulletin".

Badanie pokazuje, że nie jest istotne, jak "blisko" są ze sobą partnerzy, aby ich serca ogarniało drżenie. Tak naprawdę liczy się to, jaki poziom intymności chciałoby się osiągnąć, nawet jeśli oznacza to kompletny jej brak.

W trakcie badania 732 osoby - mężczyźni i kobiety - wypełniały internetowe ankiety przez trzy lata. Uczestników pytano, jak "blisko" czują się ze swoimi partnerami, czy satysfakcjonuje ich związek, w jakim stopniu są w niego zaangażowani, a także - czy mają myśli o jego zakończeniu lub symptomy depresji.

Poziom bliskości mierzono za pomocą rysunkowej skali Inclusion of Other in Self (IOS), która obrazuje pary m.in. pod względem wspólnych przekonań i wartości. Okazało się, że 57 proc. respondentów czuło się zbyt oddalonych od swojego partnera, 37 proc. cieszyło się z łączącej ich bliskości, a 5 proc. uważało, że jest ze sobą "zbyt blisko".

Im większa była różnica między idealnym a aktualnym poziomem, tym częściej pojawiały się symptomy depresyjne i gorsza ocena jakości związku. Miało to zastosowanie na wszelkich poziomach - bez znaczenia, czy uczestnik pragnął większej czy mniejszej bliskości.

Jeśli uczestnik pożądał bliskości, a w aktualnym związku jej poziom był przez lata ustabilizowany, częściej oceniał związek jako silny i deklarował lepsze zdrowie psychiczne. Osoby, u których poziom bliskości był nieadekwatny do pragnień, częściej się rozstawały.

"Lepiej nie robić zbyt wielu założeń na temat zdrowego związku - powiedział prof. David Frost, psycholog z Mailman School. - Trzeba badać, jak blisko są ludzie i jak przekłada się to na idealny obraz ich związku".

Zdaniem autorów wyniki pomogą usprawnić terapię dla par. (PAP)

mrt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki test do wykrywania zawału

  • Fot. Adobe Stock

    Stanie nie musi być zdrowsze od siedzenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera