Komputer czyta w myślach

Tania i lekka przystawka umieszczona na czole pozwoli komputerowi podsuwać nam tylko istotne informacje - informuje New Scientist.

Nadmiar informacji to problem każdego użytkownika komputera. Przynajmniej częściowo mogłoby go rozwiązać wstępne odrzucanie niechcianych wiadomości.

Evan Peck z Tufts University w Medford, w stanie Massachusetts, wraz z kolegami buduje system, który ma to zapewnić. Chodzi o umieszczone na czole urządzenie, które emituje promieniowanie podczerwone. Podczerwień przenika przez kości czaszki i trafia do kory przedczołowej – części mózgu związanej z planowaniem i podejmowaniem decyzji. Część promieniowania absorbowana jest przez utlenowaną hemoglobinę, część przez hemoglobinę odtlenowaną, a reszta odbijana. Mierząc ilość promieniowania docierającego do odbiorników, można ocenić, czy użytkownik jest skoncentrowany, czy też nie. Porównując odczyt z obiektami śledzonymi na ekranie można odróżnić treści istotne od nieistotnych.

Technika, znana jako funkcjonalna spektroskopia w bliskiej podczerwieni (fNIRS) jest mniej dokładna od powszechniej znanego funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), jednak ten ostatni wymaga kosztownej, stacjonarnej aparatury.

Podczas testów system monitorował zmiany dotyczące utlenowania hemoglobiny u 14 badanych ochotników. Na podstawie dokonywanych przez nich ocen filmów z Internet Movie Database udawało się proponować tym osobom filmy, które mogłyby się im spodobać. Sugestie nie tylko były bardziej akceptowalne niż przypadkowy wybór, ale z czasem stawały się coraz trafniejsze. Dopracowanie systemu pozwoliłoby na przykład pokazywać tylko najważniejsze wiadomości osobom, które zajęte są intensywną pracą umysłową.

Jeśli chodzi o poważniejsze zastosowania, US Federal Aviation Administration chce wykorzystać fNIRS, aby wspomóc kontrolerów lotu. Można by w ten sposób monitorować obciążenie kontrolerów pracą umysłową.

Erin Solovey z Massachusetts Institute of Technology chce zastosować podobną technologię do poprawy bezpieczeństwa na drogach - np. oceny nowych rodzajów wskaźników w samochodach. Z kolei specjaliści od marketingu chętnie by się dowiedzieli, jakie produkty i reklamy naprawdę przyciągają uwagę konsumenta. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Do 2060 r. liczba nowych przypadków demencji wzrośnie w USA do 1 mln rocznie

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: szklanka mleka dziennie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera