W głosowaniu na wychodzące z użycia wyrazy wygrał "żak"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W głosowaniu internetowym na wychodzące z użycia polskie wyrazy wygrał "żak" - poinformowała PAP w piątek Biblioteka Śląska w Katowicach. Na kolejnych miejscach znalazły się: "absztyfikant", "melancholia".

W głosowaniu internetowym oddano łącznie 1159 głosów; najwięcej na słowo \"żak\" - 11,8 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazł się \"absztyfikant\" (9,9 proc.) a na trzecim \"melancholia\" (7,1 proc.) - poinformowała rzeczniczka Biblioteki Śląskiej Aneta Satława.

W pierwszej dziesiątce znalazły się także wyrazy: \"chędożyć\", \"kałamarz\", \"zaiste\", \"safanduła\", \"szaławiła\", \"umiłowany\", \"luby\".

Akcją \"Ocalimy od zapomnienia\" Biblioteka Śląska postanowiła uczcić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który obchodzono 21 lutego. Pomysł zorganizowania plebiscytu, którego celem było zebranie zapomnianych oraz rzadko używanych polskich wyrazów spotkał się z ogromnym odzewem w całym kraju. Propozycje słów wartych ocalenia zgłaszano w siedzibie biblioteki, przez internet oraz telefonicznie. Zaproponowano ich niemal 500; książnica wybrała z nich do plebiscytu 100. Głosowanie internetowe trwało do północy w czwartek.

Po podsumowaniu plebiscytu Biblioteka Śląska chciałaby z pomocą historyków języka opracować słownik wyrazów ocalonych.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ ls/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera