Sejm: projekt ws. Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy też do Komisji Zdrowia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Sejm zdecydował w środę o dodatkowym skierowaniu obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy do Komisji Zdrowia. Na poprzednim posiedzeniu posłowie skierowali projekt do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Za skierowaniem projektu ustawy do Komisji Zdrowia głosowało 424 posłów, 20 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Według obywatelskiego projektu ustawy, pod którym zebrano 160 tys. podpisów poparcia, Uniwersytet Medyczny im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy miałby powstać na bazie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Collegium Medicum powstało w 2004 r. w wyniku włączenia Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do UMK; na wniosek senatu AM.

Podczas debaty na poprzednim posiedzeniu Sejmu zwolennicy powstania samodzielnej uczelni medycznej w Bydgoszczy, podkreślali, że Collegium Medicum przez władze UMK jest traktowane w sposób drugorzędny. Przekonywali, że akademie medyczne, które zostały przekształcone w uniwersytety medyczne rozwijają się znacznie lepiej.

Posłowie przeciwni podziałowi podnosili, że zdecydowanie przez Sejm o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy naruszałoby autonomię UMK, którego władze są przeciwne zmianom.

W dyskusji dominowali posłowie z województwa kujawsko-pomorskiego, a ich opinie były podzielone nie w zależności od przynależności klubowej, a od reprezentowanego okręgu wyborczego. Posłowie z okręgu bydgoskiego byli za utworzeniem uniwersytetu medycznego, a posłowie z okręgu toruńskiego - przeciw.

Wiceminister nauki i szkolnictwa Aleksander Bobko podczas debaty przed dwoma tygodniami proponował szukanie w tej sprawie kompromisu, chociaż zaznaczył, że przy rozpatrywaniu projektu ustawy należy brać pod uwagę zasadę autonomii uczelni. Zaznaczył, że negatywne stanowiska w sprawie podziału UMK przedstawiły Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego jest kolejną sprawą dzielącą Bydgoszcz i Toruń, obok takich kwestii, jak m.in. podział środków unijnych przez samorząd województwa czy kształt przyszłej metropolii - razem czy osobno.

W sobotę w Bydgoszczy odbyło się spotkanie zarządu miejscowej PO z przewodniczącym partii Grzegorzem Schetyną w sprawie napięć w kujawsko-pomorskiej Platformie m.in. na tle projektu utworzenia Uniwersytetu Medycznego. Wzięli w nim udział szef regionu PO Tomasz Lenz i marszałek województwa Piotr Całbecki (obaj z Torunia).

Zdecydowano o powołaniu zespołu do spraw relacji bydgosko-toruńskich. Schetyna zapowiedział, że wraz z sekretarzem generalnym PO Stanisławem Gawłowskim i przewodniczącym klubu PO Sławomirem Neumannem zaangażuje się w znalezienie sposobów wyjścia z trudnej sytuacji.

PAP - Nauka w Polsce

rau/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera