Wojny symulacyjne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym

Drwal, któremu piła ucięła nogę, pacjent z zawałem i wielu rannych po wybuchu gazu – z takimi sytuacjami musieli się w piątek zmierzyć studenci dwóch lekarskich wydziałów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podczas rozegranych w Katowicach wojen symulacyjnych.

Lepsi okazali się studenci Wydziału Lekarskiego w Zabrzu. Drużyna w składzie Marlena Wieprzycka, Karolina Snopek, Mateusz Machura i Adam Wojtaszczyk zdobyła 83,5 pkt. na 100 możliwych.

Wojny w symulowanych scenariuszach klinicznych zorganizowano w uczelnianym Centrum Nauki i Symulacji Medycznej, uruchomionym w Katowicach z początkiem tego roku akademickiego. Wykorzystano znajdujące się tam fantomy ludzi, skorzystano też z pomocy pozorantów.

Jury pod przewodnictwem rektora uczelni prof. Przemysława Jałowieckiego oceniło poziom zmagań jako wysoki. Pod uwagę brano zarówno podejście do „pacjenta”, trafność podejmowanych decyzji, jak i współpracę pomiędzy członkami rywalizujących zespołów.

„Pacjenci, którymi zajmowali się studenci rokują dobrze, a studenci sprawnie wykonują to, czego staramy się ich nauczyć” – powiedział PAP jeden z członków jury, lekarz i nauczyciel akademicki Radosław Marciniak.

Studenci musieli m.in. pomóc drwalowi, który podczas pracy spadł z drzewa, a piła ucięła mu nogę. Przerażony brakiem nogi mężczyzna krzyczał i wił się z bólu. Przy dźwięku piły i w kałuży krwi przyszli lekarze musieli pomóc rannemu, który miał poważne zaburzenia krążeniowo–oddechowe. Punkty przyznawano m.in. za zabezpieczenie i zabranie z miejsca wypadku odciętej nogi, by w szpitalu można było ją przyszyć.

„Staraliśmy się przygotować scenariusze uwzględniające zarządzanie w sytuacji kryzysowej, nieco zaniedbane w procesie kształcenia lekarzy w Polsce. Studenci dobrze sobie poradzili, sprawnie się komunikowali” – dodał Marciniak.

Przedstawiciele uczelni zapowiadają zorganizowanie kolejnych takich zawodów, być może również międzyuczelnianych.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera