BBC: nowe formy życia odkryto w jeziorze Wostok

O odkryciu nowego typu bakterii w wodzie wydobytej z antarktycznego jeziora Wostok poinformowali naukowcy rosyjscy. Informację tę przekazuje BBC.

Naukowcy zbadali próbki pochodzące z jeziora Wostok - największego, ukrytego pod lodem jeziora Antarktyki. W 2012 dowiercili się do niego przez warstwę lodu grubą niemal na 4 km. Wtedy też pobrali próbki wody.

Eksperci oceniają, że Wostok pozostaje odcięty od powierzchni od milionów lat i spekulują, że tak długo izolowany zbiornik może zawierać mikroorganizmy nieznane wcześniej nauce.

"Po pominięciu wszystkich możliwych cząstek, jakie mogły się tam dostać w związku z zanieczyszczeniem - znaleziono DNA, które trudno dopasować do jakiegokolwiek dobrze znanego typu materiału genetycznego, figurującego w światowych bazach danych" - poinformował dr Sergiej Bułat z laboratorium genetycznego w Petersburskim Instytucie Fizyki Jądrowej. - Taką formę życia nazywamy niezaklasyfikowaną i niezidentyfikowaną".

Dodał, że naukowców szczególnie zainteresowała jedna z form bakterii. Jej DNA przypomina materiał genetyczny dotychczas znanych grup bakterii w mniej niż 86 proc. "Zwykle nawet 90 proc. podobieństwa wystarcza, by uznać organizm za dotychczas nieznany".

Pod względem powierzchni (ok. 15 tys. km. kw.) i głębokości (ponad 800 m) Wostok przypomina syberyjskie jezioro Bajkał albo jezioro Ontario w Ameryce Północnej. Jest to jezioro ukryte pod lodowcem w samym sercu Antarktydy Wschodniej, jednego z najmniej przyjaznych dla życia miejsc na Ziemi. W trakcie antarktycznej zimy w lipcu 1983 r. to właśnie tam termometry pokazały rekordowo niską temperaturę, minus 89 st. C. (PAP)

zan/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera