Papieros tuż po przebudzeniu związany z wyższym ryzykiem raka

Im szybciej po przebudzeniu palacz sięga po papierosa, tym wyższe ma ryzyko zachorowania na raka płuca lub raka jamy ustnej – wynika z amerykańskich badań, które publikuje pismo „Cancer, Epidemiology, Biomarkers and Prevention”.

Jak komentuje współautor pracy Steven Branstetter z Pennsylvania State University, jego zespół wykazał, że palacze, którzy sięgają po papierosa bezpośrednio po przebudzeniu się mają w organizmie wyższe stężenie NNAL - tj. metabolitu rakotwórczego związku o skrótowej nazwie NNK, występującego w tytoniu - w porównaniu z palaczami, którzy powstrzymują się od palenia przez pół godziny lub dłużej po obudzeniu. „Jest to niezależne od tego, ile papierosów wypalają dziennie” - zaznacza badacz.

Wcześniejsze prace wykazały, że NNK, tj. 4-(metylonitrozamino)-1-(3-pyridyl)-1-butanon, wywołuje raka płuca u kilku gatunków gryzoni. Naukowcy doszli ponadto do wniosku, że poziom metabolitu tego związku określanego jako NNAL, tj. 4-(metylonitrozamino)-1-(3-pyridyl)-1-butanol, w organizmie może być wskaźnikiem ryzyka raka płuca nie tylko u zwierząt, ale też u ludzi. Co ważne, pojedynczy pomiar NNAL w moczu dokładnie odzwierciedla ekspozycję na rakotwórczy NNK.

Branstetter i jego kolega Joshua Muscat przeanalizowali dane dotyczące blisko 2 tys. dorosłych palących papierosy, od których pobrano próbki moczu do sprawdzenia poziomu NNAL. Wszyscy udzielali też informacji na temat zachowań związanych z nałogiem palenia. Badanie było częścią szeroko zakrojonego studium pt. National Health and Nutrition Examination Survey.

Naukowcy wyliczyli, że ok. jedna trzecia badanych (32 proc.) sięgała po papierosa w pierwszych pięciu minutach po przebudzeniu, 31 proc. robiło to między szóstą a 30. minutą po obudzeniu, 18 proc. między 31. a 60 minutą, a 19 proc. po ponad godzinie od obudzenia się.

Okazało się, że stężenie NNAL w moczu było dwukrotnie wyższe u tych osób, które zaczynały palić w ciągu pięciu minut po przebudzeniu się niż u tych, którzy wstrzymywali się od palenia przez pierwszą godzinę od wstania z łóżka lub dłużej. Zależność ta utrzymała się nawet, gdy w analizie uwzględniono: liczbę papierosów wypalanych w ciągu dna, ekspozycję na bierne palenie w domu, wiek, płeć, przynależność etniczną i inne czynniki mogące potencjalnie wpływać na rezultaty badania.

Jak spekuluje Branstetter, osoby, które szybciej sięgają po papierosa po przebudzeniu prawdopodobnie wdychają dym nikotynowy silniej i głębiej, co mogłoby wyjaśnić wyższe stężenie NNAL w ich organizmie.

Zdaniem badaczy oznacza to, że palacze ci są narażeni na działanie wyższych stężeń rakotwórczego NNK i mają wyższe ryzyko zachorowania na raka płuca i jamy ustnej.

Autorzy pracy oceniają, że czas, w którym palacz sięga po pierwszego papierosa po obudzeniu się, może być istotnym wskaźnikiem wyższego narażenia na chorobę nowotworową. (PAP)

jjj/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloletnie badanie pokazało, jak starzeje się mózg

  • Fot. Adobe Stock

    Suplementy witaminy D mogą obniżać ciśnienie krwi u starszych osób z otyłością

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera