W Egipcie odkryto pozostałości portu i papirusy z III tysiąclecia p.n.e.

Zespół archeologów odkrył w północno-wschodnim Egipcie pozostałości starożytnego portu nad Morzem Czerwonym sprzed około 4600 lat oraz zapisane zwoje papirusu – informuje serwis internetowy Adnkronos.

Odkryte pozostałości portu z okresu panowania faraona Cheopsa (ok. 2604-2581 r. p.n.e.) znajdują się na stanowisku Wadi el-Jarf, położonym nad Zatoką Sueską w odległości 180 kilometrów na południe od miasta portowego Suez – stolicy prowincji gubernatorskiej o tej samej w północno-wschodnim Egipcie.

Jak poinformował Mohammed Ibrahim, minister ds. starożytności Egiptu, na stanowisku Wadi el-Jarf znajdował się prawdopodobnie jeden z najważniejszych portów starożytnego Egiptu, z którego transportowano miedź i inne surowce z Półwyspu Synaj.

Archeolodzy odkryli też na stanowisku zapisane zwoje papirusu, zawierające cenne informacje o zwyczajach i codziennym życiu mieszkańców starożytnego Egiptu w czasach Starego Państwa (ok. 2700-2181 r. p.n.e.).

Według ministra Ibrahima, odkryte papirusy - badane obecnie przez ekspertów w Muzeum Narodowym w Suezie - są prawdopodobnie najstarszymi zapisanymi zwojami papirusu, jakie kiedykolwiek odnaleziono w Egipcie.

Zespół archeologów z Egiptu i Francji prowadzący wykopaliska w Wadi el-Jarf odkrył też kamienne kotwice, którymi unieruchamiano statki w basenie portowym, kamienne narzędzia do przecinania lin, a także fragmenty drewna i pozostałości lin.

Na stanowisku odkryto też pozostałości starożytnych domostw ludzi pracujących w porcie oraz 30 jaskiń z wejściami zamkniętymi kamiennymi blokami, na których widnieją inskrypcje z imieniem faraona Cheopsa. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera