XXI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów w Lublinie

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej zostanie zainaugurowany w poniedziałek po południu XXI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów. Hasłem zjazdu jest „Historia. Tradycja. Nowoczesność.”

W zjeździe, który potrwa do 26 kwietnia, weźmie udział 305 studentów oraz 40 ekspertów, m.in. z Muzeum Historii Polski i Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Zdecydowaliśmy się na podział paneli nie pod względem chronologicznym, lecz tematycznym; będą to m.in. panele: polityka, instytucje, władza; społeczeństwo, rodzina, demografia; wojny, konflikty, zbrojenia oraz religia, wierzenia, obrzędy. Odbędzie się też panel poświęcony nowatorskiemu podejściu do historii – m.in. grom planszowym, projektom edukacyjnym, historii mówionej. Zaplanowaliśmy również ponad 10 warsztatów, których uczestnicy będą mogli zdobyć wiedzę praktyczną, np. dotyczącą tworzenia komiksu historycznego i analizy filmów historycznych” - powiedziała PAP wiceprzewodnicząca komitetu organizacyjnego zjazdu Aleksandra Marzec. Panele studenckie i eksperckie, a także warsztaty odbędą się we wtorek i środę na Wydziale Humanistycznym UMCS.

Warsztaty związane z niekonwencjonalnym podejściem do historii przygotował także Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. Ma być to rodzaj niespodzianki dla uczestników zjazdu, dlatego Aleksandra Marzec nie chciała zdradzać szczegółów przedsięwzięcia, poświęconego „rozwijaniu humanistyki w cyberprzestrzeni.

Zaprezentują się też firmy produkujące gry historyczne, zaplanowano fabularną grę terenową „Partyzancki kraj”, której uczestnicy wcielą się w rolę żołnierzy walczących na Lubelszczyźnie w 1944 roku.

W środę 24 kwietnia w kawiarni Kawka odbędzie się otwarte spotkanie „Jak mówić, pisać i przedstawiać historię”, prowadzone przez dr. Marka Siomę, adiunkta w Zakładzie Historii Najnowszej UMCS. Gościem spotkania będzie Marcin Wroński, autor kryminałów retro o Lublinie.

W czwartek i piątek uczestnicy zjazdu wezmą udział w wycieczkach po Lublinie oraz po regionie: szlakiem lubelskiego Powiśla, szlakiem pałaców magnackich oraz szlakiem średniowiecznej architektury. „Zjazd jest nastawiony także na to, by promować walory kulturowe Lubelszczyzny” - podkreśliła Marzec. Zjazdowi towarzyszy plenerowa wystawa IPN „Sonderlaboratorium SS Zamojszczyzna - pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”, prezentowana na placu Marii Curie-Skłodowskiej.

Portal historyczny Polskiej Agencji Prasowej i Muzeum Historii Polski dzieje.pl jest patronem medialnym XXI Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów.

PAP - Nauka w Polsce

tst/ hes/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

  • Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

    Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera