Popularny lek na osteoporozę spowalnia tworzenie nowej tkanki kostnej

Kwas zoledronowy jest popularnym lekiem na osteoporozę, gdyż spowalnia utratę masy kostnej u chorych. Włoscy naukowcy odkryli teraz, że jednocześnie lek zwiększa w organizmie poziom substancji, która zatrzymuje tworzenie nowej tkanki kostnej.

Wyniki swoich badan opublikowali na łamach pisma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

Osteoporoza jest chorobą, która charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości, a co za tym idzie zwiększoną podatnością na złamania. Cierpiącym na nią pacjentom bardzo często przepisuje się leki z grupy bisfosfonianów, w tym kwas zoledronowy.

Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Mesynie we Włoszech uważają, że taka terapia jest niewystarczająca.

„Kluczem do skutecznego leczenia osteoporozy jest zwiększenie masy kostnej u pacjenta - tłumaczy kierujący badaniem dr Antonino Catalano z Uniwersytetu w Mesynie we Włoszech. - Tymczasem kwas zoledronowy, rzeczywiście wstrzymuje utratę kości, ale jednocześnie wysyła do ciała sygnały, które zatrzymują tworzenie nowej masy kostnej. Dlatego, naszym zdaniem, konieczne jest połączenie tego leku z innymi, które powodują zwiększanie tej masy”.

W omawianym badaniu wzięło udział 40 kobiet w wieku pomenopauzalnym. Połowa z nich otrzymywała kwas zoledronowy, druga połowa - placebo. Następnie zmierzono poziom sklerostyny w organizmach pacjentek. Sklerostyna jest białkiem wydzielanym przez osteocyty (dojrzałe komórki kostne) i ma właściwości hamujące proces kościotworzenia.

Okazało się, że stężenie sklerostyny było wyraźnie większe u pań, które przyjmowały kwas zoledronowy.

Wynika z tego, jak wyjaśniają autorzy pracy, że sam kwas zoledronowy nie przynosi pożądanego efektu terapeutycznego. „Należy skojarzyć go z lekiem, który hamuje powstawanie sklerostyny - mówi dr Catalano - Jedynie taka innowacyjna terapia, łącząca kwas zoledronowy i selektywne przeciwciała blokujące sklerostynę, może skutecznie powstrzymać utratę masy kostnej i pobudzić tworzenie nowych kości”.

„Nasze odkrycie powinno stać się punktem wyjścia dla naukowców opracowujących nowe metody walki z osteoporozą” - podsumowuje badacz. (PAP)

kap/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera