Uczelnie i instytucje

Min. Kudrycka: wydarzenia z Krakowa gorzkim ostrzeżeniem

Bolesne wypadki z Krakowa powinniśmy wszyscy potraktować jako gorzkie ostrzeżenie – napisała minister nauki Barbara Kudrycka w liście do rektora AGH prof. Tadeusza Słomki. Podczas juwenaliów licealiści zaatakowali pięciu studentów i pracownika naukowego AGH.

W wyniku ataku, do którego doszło w sobotę w nocy w miasteczku studenckim Akademii Górniczo-Hutniczej, czterech studentów zostało odwiezionych do szpitala. W sobotę do szpitala zgłosiły się jeszcze dwie osoby: student i pracownik ochrony, którzy odnieśli niegroźne rany.

W niedzielę prokuratura postawiła zarzuty uczniowi jednego z liceów w Krakowie - 19-letniemu Dawidowi M. Usłyszał on w sumie osiem zarzutów, z czego dwa dotyczą usiłowania zabójstwa dwóch osób. Drugi z napastników, również licealista - 21-letni Tomasz O. - usłyszał w sumie pięć zarzutów, z których dwa dotyczyły udziału w pobiciu, a trzy – naruszenia nietykalności cielesnej.

„To ogromnie przykre, że podczas Juwenaliów, które są tradycyjnym studenckim świętem młodości i radości, studenci i pracownik AGH stali się ofiarami brutalnego ataku. Kraków jako najstarszy ośrodek akademicki w Polsce zawsze był przecież sercem życia studenckiego i akademickiej kultury” – napisała w liście minister nauki.

Minister Kudrycka przekazała też wyrazy współczucia rodzinom i bliskim pokrzywdzonych, szczególnie tym, „którzy w ciężkim stanie walczą o powrót do zdrowia”. „Wierzę, że będą mogli liczyć na potrzebną pomoc i wsparcie ze strony swojej uczelni i jej społeczności” – czytamy w liście.

Jak zapewniła szefowa resortu nauki, MNiSW jest gotowe do pomocy w poszukiwaniu rozwiązań, które pozwolą studentom czuć się bezpiecznie w domach, osiedlach i miasteczkach studenckich. „Wierzę także, że władze wszystkich polskich uczelni dokładają starań, by zapewnić bezpieczeństwo swym studentom podczas trwających lub zbliżających się Juwenaliów” – napisała minister Kudrycka.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera