Nowe dowody na ciemną materię w centrum galaktyki

Wyniki obserwacji dokonanych poprzez teleskop Fermiego dostarczają coraz mocniejszych dowodów na istnienie skupiska ciemnej materii w centrum Drogi Mlecznej – informuje New Scientist.

Nowe dane potwierdzają wnioski z podobnych obserwacji z 2010 roku, które były do tej pory uważane za niewiarygodne ze względu na dużą ilość zakłóceń przy spoglądaniu w stronę centrum galaktyki.

Ciemna materia w momencie zniszczenia emituje promieniowanie gamma i dzięki temu naukowcy mają nadzieję ją wykryć. W centrum Drogi Mlecznej znajdują się gorące gazy, nowonarodzone gwiazdy, supernowe i potężna czarna dziura i każde z nich mogłoby być źródłem promieniowania. Dan Hooper oraz Tracy Slatyer, naukowcy z Institute of Advanced Study w Princeton odkryli jednak ślady promieniowania gamma wystarczająco daleko od jądra galaktyki, by wykluczyć lokalne zakłócenia.

„Nowe artykuły Hoopera i Slatyer sprawiają, że łatwiej jest uwierzyć, że to promieniowanie rzeczywiście pochodzi od ciemnej materii” – uważa Kevork Abazajian z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. Wyniki tych obserwacji są również pośrednio potwierdzone przez podziemne wykrywacze cząstek na Ziemi. Wykryte przez nie obiekty są zbliżone swoimi parametrami do ciemnej materii, którą naukowcy spodziewają się odkryć w centrum galaktyki. (PAP)

stm/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera