Uczelnie i instytucje

Parlament Studentów: uczelnie nielegalnie pobierają opłaty

Niektóre uczelnie nielegalnie pobierają opłaty za niektóre usługi. Poszkodowanych może być kilkadziesiąt tysięcy studentów – ocenia Parlament Studentów RP. Zapowiada wsparcie działań studentów, oczekujących na odszkodowania za bezprawnie naliczone opłaty.

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, które weszły w życie 1 stycznia 2012 roku, uczelnie nie mogą pobierać opłat z tytułu m. in.: rejestracji na kolejne semestry studiów, egzaminów poprawkowych, wydania dziennika praktyk zawodowych, złożenia i oceny pracy dyplomowej czy wydania suplementu do dyplomu.

Przepisy artykułu 99a tejże ustawy zabraniają pobierania opłat od studentów zarówno uczelni publicznych, jak i uczelni niepublicznych. „Parlament Studentów RP uważa, że przepis ten dotyczy również studentów, którzy zostali przyjęci na studia przed 2012 r. Właśnie w tym ostatnim przypadku doszło do nadużyć z kierunku niektórych uczelni” – czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez Parlament Studentów RP (PS RP).

W ostatnich dniach PS RP skierował pismo do jednej z niepublicznych szkół wyższych w sprawie możliwego naruszenia prawa przez tę uczelnię. Jednak przedstawiciele studentów obawiają się, że ten proceder ma miejsce także na innych uczelniach w kraju.

Według szacunków poszkodowanych może być kilkadziesiąt tysięcy studentów, którzy wpłacili na konta uczelni co najmniej kilka milionów złotych. PS RP zapowiada, że podejmie środki prawne, które będą zapobiegały dalszemu realizowaniu niezgodnych z prawem praktyk, których ofiarami są studenci.

„Bez wątpienia studenci, od których zostały pobrane takie opłaty powinni wystąpić z pozwem wobec uczelni, takie działania uzyskają wsparcie Parlamentu Studentów RP” – czytamy w przesłanym PAP komunikacie. Parlament Studentów RP zapowiada, że jest gotowy wesprzeć działania studentów, oczekujących na odszkodowania za bezprawnie naliczone opłaty.

"W tej chwili szukamy innych źródeł potwierdzających doniesienia o nielegalnym pobieraniu opłat przez uczelnie. Zwracamy się do studentów o informowanie nas w tej sprawie. Na pewno nikt nie pozostanie bez pomocy" – mówi Przewodniczący PS RP Piotr Mueller.

Również Rzecznik Praw Studenta Adam Szot apeluje o informowanie o podobnych praktykach i przekazywanie ich do Biura Rzecznika.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera