Witamina D może hamować przedwczesne dojrzewanie płciowe dziewcząt

Witamina D może opóźnić przedwczesne dojrzewanie u dziewcząt – wynika z badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej doniesień na temat związku między niedoborami witaminy D w organizmie a zwiększonym ryzykiem licznych schorzeń i problemów zdrowotnych, jak choroby układu krążenia, otyłość, nowotwory i choroby autoagresywne.

Naukowcy z Państwowego Uniwersytetu Chonbuk w Jeonju w Korei Południowej sprawdzali, czy poziom witaminy D we krwi ma jakiś związek z procesami dojrzewania płciowego. U dziewcząt rozpoczyna się ono przeważnie między 10. a 14. rokiem życia, a u chłopców później – zazwyczaj w wieku 12-16 lat. O przedwczesnym dojrzewaniu płciowym u dziewczynek mówi się wówczas, gdy jego początek ma miejsce przed 8. rokiem życia, a u chłopców – przed 9. rokiem życia.

Najnowsze badania objęły 110 dziewcząt w wieku 7-10 lat. Na podstawie tzw. skali Tannera, która pozwala ocenić stadium dojrzałości płciowej, stwierdzono, że 75 z nich dojrzewało w normalnym wieku, a u 35 stwierdzono dojrzewanie przedwczesne.

Okazało się, że dziewczęta, które za wcześnie weszły w okres dojrzewania znacznie częściej niż rówieśniczki dojrzewające normalnie miały poważne niedobory witaminy D (tj. mniej niż 10 nanogramów na 1 mililitr) – stwierdzono je odpowiednio u 44 proc. dziewcząt z pierwszej grupy i u 21 proc. z grupy drugiej.

Dalsze doświadczenia wykazały, że witamina D hamuje aktywność neuronów podwzgórza odpowiedzialnych za wydzielanie hormonu o nazwie gonadoliberyna (GnRh). Pobudza on z kolei neurony przysadki mózgu do uwalniania dwóch hormonów, które regulują jajeczkowanie i cykl miesięczny.

„Jeśli zrozumiemy lepiej mechanizm, za pośrednictwem którego witamina D wpływa na aktywność neuronów odpowiedzialnych za wydzielanie GnRH będziemy mogli stosować ją lub spokrewnione z nią cząsteczki w celu kontroli przedwczesnego dojrzewania płciowego dziewcząt” – komentuje główny autor pracy dr Min Sun Kim.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na 95. dorocznym spotkaniu amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (ENDO2013), które w dniach 15-18 czerwca odbywało się w San Francisco. (PAP)

jjj/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera