Wyobraźnia zniekształca wrażenia zmysłowe

Szwedzcy naukowcy przekonują, że wyobraźnia wpływa na ludzką percepcję bodźców bardziej niż mogłoby się wydawać. Rezultaty badania publikuje czasopismo "Current Biology".

Badacze z Karolinska Institutet (Szwecja) przeprowadzili serię eksperymentów, których wyniki pokazały, że wyobrażony kształt lub dźwięk może zniekształcić rzeczywistość postrzeganą za pomocą zmysłów wzroku i słuchu.

"Jeśli chodzi o ścisłość, odkryliśmy, że wyobrażony dźwięk może zmienić percepcję wzrokową, a wyobrażony obraz może zmienić to, co właśnie słyszymy" - mówi Christopher Berger, współautor badania.

Podczas jednego z eksperymentów osoby badane obserwowały dwa mijające się obiekty. Jeśli w momencie mijania się przedmiotów uczestnicy badania wyobrazili sobie dźwięk, mieli wrażenie, że między obiektami dochodzi do kolizji.

W kolejnym eksperymencie badani doznali zniekształcenia percepcji przestrzennej dźwięku, jeśli przywołali w głowie obraz białego okręgu we wskazanym miejscu.

Trzeci eksperyment wykazał, że wyobrażenie sobie konkretnego dźwięku może upośledzić prawidłowy odbiór mowy - mózg słyszy inne słowo, niż zostało wypowiedziane w rzeczywistości.

Naukowcy sugerują, że wyniki niniejszego badania mogą być przydatne w zrozumieniu mechanizmów, które powodują trudności w odróżnieniu realnego życia od wytworów wyobraźni u niektórych pacjentów z zaburzeniami psychiatrycznymi, np. u schizofreników. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera