Powstał trójwymiarowy film „Hidden Universe 3D”

W weekend w Stanach Zjednoczonych i Danii odbyła się światowa premiera trójwymiarowego filmu dokumentalnego „Hidden Universe 3D”, pokazującego wielkie teleskopy naziemne i trójwymiarowe struktury w kosmosie – poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

ESO współpracowało przy tworzeniu filmu.

Widzowie filmu mogą zobaczyć teleskopy astronomiczne pracujące w Chile na pustyni Atakama, Bardzo Duży Teleskop (VLT) – unikalny zestaw czterech ośmiometrowych teleskopów w Obserwatorium ESO Paranal, a także wielką sieć kilkudziesięciu radioteleskopów ALMA, działającą na płaskowyżu Chajnantor na wysokości 5000 metrów n.p.m.

W dalszej części widzowie odbywają podróż na Marsa, oglądają zdjęcia Słońca i rzeczywiste obrazy galaktyk i mgławic, a także trójwymiarowe symulacje Wszechświata bazujące na rzeczywistych danych astronomicznych z teleskopów takich, jak VLT, ALMA oraz Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

„Doświadczenie filmowania w światowej klasy kompleksie obserwacyjnym na pustyni Atakama było niesamowite. Niektóre z nieziemskich miejsc w górach Andach powodują, że czujesz się prawie jakbyś był na innej planecie. Czucie natury – wykraczające poza to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni – jest dokładnym tym, co chciałbym przekazać widzom” - powiedział Russel Scott, reżyser filmu, który wykonywał nagrania w plenerze w listopadzie 2012 r.

Film został wyprodukowany przez australijską firmę December Media, we współpracy z Film Victoria, Swinburne University of Technology oraz Europejskim Obserwatorium Południowym. Ma być dystrybuowany w kinach IMAX na całym świecie. Na razie nie jest znana data polskiej premiery. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera