Archeolodzy zbadali w Chinach ukryte tunele sprzed 800 lat

Archeolodzy zakończyli badanie podziemnych tuneli sprzed 800 lat pod ruinami starożytnego miasta w środkowych Chinach – informuje serwis internetowy Xinhuanet.

Odkrycia siedmiu wąskich podziemnych tuneli pod ruinami starożytnego miasta dokonano przed czterema miesiącami w okręgu Sheqi, na obszarze prefektury miejskiej Nanyang w prowincji Henan w środkowo-wschodnich Chinach.

Jak poinformował archeolog Zhao Hong z Instytutu Reliktów Kultury prowincji Henan, tunele zostały zbudowane około 800 lat temu prawdopodobnie jako drogi ucieczki mieszkańców miasta w niespokojnych czasach przełomu panowania Dynastii Jin (1115-1234 r.) i mongolskiej Dynastii Yuan (1279-1368 r.).

Według Zhao Honga, kierującego pracami zespołu archeologów na stanowisku, odkryte u wejścia do tuneli oraz w ich wnętrzu artefakty wskazują, że miejscowa ludność ukrywała się pod ziemią przed walkami toczącymi się na powierzchni.

Mieszkańcy mogli przeczekać zagrożenie w tunelach lub uciec, korzystając z wyjść oddalonych od ich siedzib.

Wśród znalezisk w tunelach, z których najgłębszy sięgał poziomu 6 metrów pod powierzchnią ziemi, znajdują się fragmenty ceramicznych i porcelanowych naczyń oraz przedmioty wykonane z kamienia, brązu, żelaza, a także z kości.

Według archeologów z wydobytych z tuneli fragmentów wyrobów ceramicznych i naczyń uda się prawdopodobnie zrekonstruować ponad 100 przedmiotów, które mogą okazać się pomocne w badaniach lokalnej historii i kultury. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Masa ciała matki jednym z najważniejszych czynników zdrowej ciąży

  • Fot. Adobe Stock

    Bakterie jelitowe mogą „naprowadzać” immunoterapię nowotworów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera