Badania DNA pozwoliły na bezpośrednie powiązanie zmarłych przed kilkoma tysiącami lat przodków Indian z ich żyjącymi potomkami – piszą naukowcy na łamach „Public Library of Science ONE”.
Badacze użyli tzw. mitochondrialnego DNA, które dzieci dziedziczą po linii matki. Porównali kompletny mitochondrialny genom trzech osób żyjących 5-6 tys. lat temu z genomem czwórki rdzennych mieszkańców północnego wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej.
Na tym obszarze zamieszkują rdzenne ludy Tsimshian, Haida i Nisga. Ustna tradycja pielęgnowana w tych społecznościach świadczy, że te ludy zamieszkują obecnie zajmowany region od niezliczonych pokoleń.
Archeolodzy datują znalezione tam artefakty na kilka tysięcy lat. Jednak dopiero teraz potwierdzono istnienie bezpośredniego genetycznego związku pomiędzy obecnymi mieszkańcami a tymi sprzed tysięcy lat.
Na jednym z bogatych stanowisk archeologicznych, znajdującym się na Lucy Islands, odkryto pozostałości domu sprzed ok. 5300-6400 lat. Z drobiazgowych analiz wynikło, że jedna z kobiet, której szczątki tam znaleziono, żyła około 5500 lat temu.
Jej genom mitochondrialny pasował do innych szczątków – kobiety z Dodge Island, która żyła 2500 lat temu. Podobne elementy znaleziono w genomie żyjącej osoby.
Trzy inne żyjące osoby mają genom mitochondrialny pasujący z kolei do genomu znalezionego w innych szczątkach z Dodge Island sprzed 5000 lat.(PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.