Główna biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przeprowadza się do nowego gmachu. Wart prawie 50 mln zł nowoczesny gmach, zbudowany dzięki wsparciu funduszy unijnych, pomieści blisko milion książek i czasopism.
\"Na budowę nowej biblioteki uczelnia otrzymała wsparcie w wysokości 42,5 miliona złotych, gdyż inwestycja ta, wraz z budową uczelnianego centrum sportu, znalazły się na liście projektów kluczowych naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarząd województwa, którym kieruję uznaje rozwój akademickiej infrastruktury dydaktycznej i okołodydaktycznej za szczególnie istotny dla regionu\" – podkreślił w poniedziałek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Wnętrza biblioteki zostały już wyposażone w niezbędny sprzęt i rozpoczęła się przeprowadzka zbiorów: książek i czasopism z dotychczasowego głównego budynku, a także z uniwersyteckich filii bibliotecznych. Uczelnię wsparło w tym przedsięwzięciu wojsko, które oddało do dyspozycji ciężarówki, a do przenoszenia skrzyń zgłosili się więźniowie.
Pierwsi czytelnicy pojawią się już w październiku. Książnica, która ma pełnić również funkcję ośrodka wymiany informacji i myśli naukowej, będzie służyć nie tylko studentom, ale również mieszkańcom Bydgoszczy. Wszystkie książki zostaną zabezpieczone przed kradzieżą elektronicznymi kodami i chipami.
Zasoby biblioteki uniwersyteckiej będą również dostępne w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, działającej w ogólnopolskiej sieci bibliotek cyfrowych. Oprócz zasobów drukowanych do dyspozycji klientów biblioteki będą także zasoby elektroniczne, nowoczesne sale komputerowe, pracownie audiowizualne, sale dydaktyczne i komputerowe dla studentów kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. W całym budynku będzie też działać bezprzewodowa sieć Wi-Fi.
Nowa biblioteka jest jedną z największych tego rodzaju instytucji w kraju. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oficjalne otwarcie odbędzie się wiosną przyszłego roku. (PAP)
olz/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.