Powstało Laboratorium Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH | Nauka w Polsce

Powstało Laboratorium Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH

Foto: Fotolia

Nowoczesne Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH powstało w Miękini k. Krzeszowic w Małopolsce. Koszt inwestycji to ponad 6,6 mln zł, z czego ponad 4,6 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

Laboratorium, które projektowane było od 2008 r., a w praktyce powstawało od 2010 r., jest pierwszym etapem rozbudowy i modernizacji ośrodka AGH w Miękini. Jak dotąd wykorzystywany był on przez pracowników i studentów m.in. w ramach praktyk geologicznych.

Jak powiedział w rozmowie z PAP kierownik Laboratorium Jarosław Kotyza, rozbudowa i modernizacja całego ośrodka zakończy się prawdopodobnie w latach 2018-2020. Wtedy też ośrodek powinien rozpocząć działalność jako Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii „Miękinia”. Najbliższe dwa lata upłyną na projektowaniu dalszej rozbudowy placówki.

W utworzonym obecnie Laboratorium mieści się m.in. sala wykładowa dla 60 studentów oraz sala laboratoryjna z 30 stanowiskami komputerowymi. Na terenie jednostki zamontowano instalacje grzewcze oparte na pompach ciepła i kolektorach słonecznych oraz instalacje wentylacji mechanicznej nawiewowo-wywiewowej, hybrydowa instalacja fotowoltaiczno-wiatrowa. Zainstalowano także m.in. profesjonalny system pomiaru prędkości i kierunku wiatru, stanowiska dydaktyczne pomp ciepła, mikroenergetyki wiatrowej, ogniw paliwowych. Na pierwszym piętrze budynku powstał hotelik z 30 miejscami.

Jak podkreślił dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska (WGGiOS) AGH (do którego to Wydziału Laboratorium należy) prof. Adam Piestrzyński, dzięki Laboratorium studenci zdobędą nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim umiejętności praktyczne.

„Chcemy edukować młodzież, bo od niej wszystko się zaczyna. Nic nie będzie z odnawialnych źródeł energii póki młodzież nie nauczy się wdrażać pewnych technologii” – powiedział koordynator projektu prof. Wojciech Górecki.

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka zaznaczył, że tereny w Miękini są niezwykle ciekawe geologicznie i dlatego stanowią doskonałe miejsce na zajęcia praktyczne dla studentów. Do końca lat 80. XX w. na tych terenach mieścił się kamieniołom. „Z tego kamieniołomu pochodzi większość bruków krakowskich, nawet w niektórych budynkach są elementy porfirów miękińskich” – powiedział rektor. W 1989 r. teren przeszedł we władanie Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Do tej pory studenci odbywali tu praktyki w warunkach - jak określił rektor - \"spartańskich\".

Prof. Słomka zaznaczył, że to prof. Górecki wpadł na pomysł, aby zmodernizować ośrodek i przekształcić go w centrum odnawialnych źródeł energii. „Nie wierzyłem do końca, że to się uda, ale okazało się, że środki unijne, wsparcie uczelni i Wydziału pozwoliły odrestaurować budynek i nadać mu nową funkcję” – wyjaśnił rektor. „Wyraźnie chcę powiedzieć, że to dopiero początek. Jeśli uda się zrealizować kolejne projekty, które prof. Górecki złożył do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, to możemy stać się jednym z najważniejszych centrów odnawialnej energii w Polsce i Europie” - dodał.

W Laboratorium odbywać się będą zajęcia studentów zarówno AGH jak i innych uczelni i szkół Małopolski, których program nauczania dotyczy zagadnień ochrony środowiska. (PAP)

bko/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

  • Osiągnięto kluczowy cel w fuzyjnym eksperymencie ELISE

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera