Uczelnie i instytucje

Cyfronet AGH zaprasza na Dzień Otwarty z okazji swojego 40-lecia

Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH organizuje w poniedziałek 25 listopada Dzień Otwarty. Jest on organizowany w ramach obchodów czterdziestolecia tej placówki.

W trakcie Dnia Otwartego będzie można zapoznać się z ofertą Centrum dla środowiska naukowego, a także poznać perspektywy rozwoju jednego z największych centrów superkomputerowych i sieciowych w Polsce.

Jak podkreśla dyrektor CYFRONETU, prof. Kazimierz Wiatr, Centrum jest liderem ogólnopolskiego programu PL-Grid, którego celem jest budowa polskiego metakomputera gridowego.

Najbardziej znanym „dzieckiem” CYFRONET-u jest najwydajniejszy obecnie komputer w Polsce „Zeus”. W tej chwili znajduje się on na 145. miejscu w prestiżowym światowym rankingu najpotężniejszych superkomputerów - Top 500.

„Zeus” pozwala np. na zaprojektowanie nowego leku w dwa tygodnie dzięki stosownym obliczeniom i symulacjom, które w klasycznych warunkach (przy użyciu wysokiej klasy komputerów osobistych) trwałyby ponad 160 lat.

„Zeus” wspiera także obliczeniowo eksperymenty fizyki wysokich energii prowadzone na Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN pod Genewą, których efektem jest między innymi odnalezienie tzw. boskiej cząstki, czyli bozonu Higgsa.

Na „Zeusie” prowadzi się również liczne obliczenia związane z chemią kwantową, badaniem i projektowaniem nowych materiałów czy poszukiwaniem nowych planet.

W programie Dnia Otwartego CYFRONETU przewidziano m.in. wręczenie nagród w konkursie na najlepszą pracę doktorską zrealizowaną na podstawie zasobów obliczeniowych Centrum. Podczas spotkania prezentowane będą także najnowsze kierunki rozwoju architektur komputerowych i sieciowych, nowe technologie oprogramowania, sprzęt oraz oferowane usługi.

Szczegółowy program Dnia Otwartego znajduje się na stronie www.cyfronet.krakow.pl. Prezentacje i wykłady odbędą się w auli głównej AGH (budynek A-0, al. Mickiewicza 30).

PAP - Nauka w Polsce

szl/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie

  • Fot. Adobe Stock

    Światowy Instytut Bezpieczeństwa Pacjentów będzie współpracować z Uniwersytetem Kaliskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera