Pierwszy raz od wielu lat opóźnił się sezon lęgowy orlików krzykliwych na Warmii - poinformowali ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów. W niektórych gniazdach jeszcze w połowie sierpnia, na miesiąc przed terminem odlotu do Afryki, będą nielotne pisklęta.
Jak poinformował PAP Zdzisław Cenian z Komitetu Ochrony Orłów, z przeprowadzonego monitoringu kilkudziesięciu gniazd wynika, że większość lęgów orlików krzykliwych na Warmii jest opóźnionych o co najmniej 10 dni.
Ornitolog wyjaśnił, że młode powinny zacząć latać na przełomie lipca i sierpnia. W tym roku będzie jednak inaczej. W niektórych gniazdach zaobserwowano pisklęta, które jeszcze nie miały w pełni rozwiniętych piór i nadal były pokryte częściowo puchem.
\"Od 20 lat prowadzę badania orlików krzykliwych, ale nigdy nie zaobserwowałem tak znacznego opóźnienia sezonu lęgowego\" - powiedział Cenian. Jak przypomniał, ten gatunek słynie z wyjątkowej punktualności, związanej z przylotami i odlotami. Orliki przylatywały na Warmię zawsze w okolicach 12 kwietnia, a w połowie września wyruszały w wędrówkę na zimowiska do Afryki.
Według ornitologów tegoroczne opóźnienie sezonu lęgowego mogły spowodować wiosenne anomalie pogodowe na trasie przylotów. Prześledzili oni migrację jednego z orlików, wyposażonego w nadajnik telemetryczny. Na wysokości Rumunii ptak natrafił na zaśnieżone obszary. Zamiast kontynuować lot na północ, skręcił i poleciał wzdłuż Karpat. Dłuższa trasa mogła wpłynąć na kondycje ptaków, które musiały się odkarmić przed lęgami.
Orlik krzykliwy jest gatunkiem wędrownym. Na migracji i zimowiskach spędza sześć miesięcy w roku. Zimuje na sawannach w centralnej i południowej Afryce.
W Polsce gniazduje ok. dwóch tysięcy par orlików krzykliwych, z czego blisko połowa w woj. warmińsko-mazurskim. Samica składa najczęściej dwa jaja, ale odchować udaje się zwykle tylko jedno pisklę. W tym roku na Warmii pisklęta wykluły się w ok. 60 proc. gniazd.
Orlik krzykliwy (Aquila pomarina) jest najmniejszym z orłów z rodzaju Aquila występujących w Polsce. Dorosły osobnik ma ok. 65 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 165 cm. Żywi się gryzoniami, płazami, gadami i dużymi owadami. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.(PAP)
mbo/ amac/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.