W Tatrach zaobserwowano nietypowy dla tych gór gatunek motyla

Nietypowy dla Tatr gatunek motyla dziennego - pokłonnik kamilla (Limenitis camilla) zaobserwował w Tatrzańskim Parku Narodowym jego pracownik Jarosław Wenta. To pierwsze potwierdzenie obecności tego gatunku w polskich Tatrach.

„Do odkrycia doszło przypadkowo. Na początku sierpnia byłem nad Toporowym Stawem głównie zajmując się sprawdzaniem, jakie pokazały się ważki. W pewnej chwili zobaczyłem pokłonnika kamilla, co było dużym zaskoczeniem, gdyż żadne źródła nie podawały tego gatunku z obszaru TPN. Dosłownie godzinę później ujrzałem i sfotografowałem kolejny okaz w samym korycie Suchej Wody. Kilka dni później zrobiłem kolejne zdjęcie w Dolinie Bystrej. W sumie gatunek ten obserwowałem czterokrotnie w ciągu dwóch tygodni” – powiedział PAP Jarosław Wenta.

Jak wyjaśnił, motyl ten może występować tam, gdzie rośnie wiciokrzew lub śnieguliczka, czyli pewien rodzaj krzewów. „Pokłonnik kamilla lubi miejsca w miarę ciepłe, lecz nie w pełni nasłonecznione. A takich miejsc jest sporo w otoczeniu Doliny Bystrej i Doliny Suchej Wody” – dodał.

Wenta ocenił, że na podstawie jego kilku obserwacji trudno na razie oceniać wielkość populacji pokłonnika kamilla w Tatrzańskim Parku Narodowym, jednak pewne jest, że jest to populacja osiadła. Wskazuje na to samo rozproszenie miejsc obserwacji. Zdaniem Wenty nie są to motyle, które przypadkowo osiadły pod Tatrami.

Wenta ocenia, że mogą być zasadniczo dwie przyczyny pojawienia się tego motyla na terenie TPN: ocieplenie klimatu i przebudowa drzewostanu. „Coraz częściej obserwuje się pojawianie gatunków ciepłolubnych, co nie jest wcale dobrą wiadomością. Wzrost temperatur może np. sprawić kłopot wysokogórskim motylom, przywykłym do chłodniejszego klimatu” – ocenił Wenta i dodał: „Faktem jest, że w otoczeniu obu dolin drzewostan uległ przerzedzeniu m.in. za sprawą kornika, co sprawiło, że lubiane przez motyla suchodrzewy otrzymały nieco więcej światła słonecznego”.

Pokłonnik kamilla w Polsce jest motylem dość pospolitym, ale w miejscach gdzie występuje nie jest gatunkiem licznym. Najbliższe od Tatr siedliskiem tych motyli są Pieniny Spiskie. Jak wyjaśnił Wenta, typowe dla tego gatunku jest trzymanie się śródleśnych dróg i unikanie otwartych przestrzeni. Motyl składa jaja pojedynczo na liściach rośliny żywicielskiej, która musi rosnąć w miejscu zacienionym, ale ciepłym. Młode gąsienice zimują pojedynczo lub w niewielkich grupach w zwiniętych liściach na czubkach gałęzi.

PAP - Nauka w Polsce

szb/ tot/ jra/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera