Uczelnie i instytucje

II Katedra Chorób Wewnętrznych UJ będzie nosiła imię prof. Szczeklika

II Katedra Chorób Wewnętrznych UJ Collegium Medicum będzie nosiła imię prof. Andrzeja Szczeklika – jej wieloletniego kierownika, zmarłego w zeszłym roku lekarza i naukowca. Uroczyste odsłonięcie nowej nazwy budynku i tablicy pamiątkowej odbędzie się 23 września.

Placówka przy ul. Skawińskiej była przez krakowian powszechnie nazywana „kliniką Szczeklika”. Teraz będzie to także nazwa oficjalna. Uroczystość uświetni występ artystów, m.in. Anny Szałapak, Zbigniewa Preisnera, Jerzego Treli, Jacka Wójcickiego. Całość poprowadzi Bronisław Maj.

Prof. Szczeklik traktował medycynę, jako dziedzinę pokrewną sztuce, która tak jak sztuka stale usiłuje przekraczać granice poznania. Leczył nie tylko fizyczne dolegliwości, ale jak podkreślali chorzy także ich dusze. Pacjentami profesora było wiele znanych osób. Piotr Skrzynecki nazywał klinikę przy Skawińskiej „hotelem snów”. W sali wykładowej kliniki stoi biały fortepian, na którym w nielicznych, wolnych od obowiązków zawodowych chwilach grał prof. Szczeklik. Był także autorem książek poświęconych związkom pomiędzy medycyną a sztuką.

„Prof. Szczeklik był osobą niezwykłą i niezwykłym lekarzem – patrzył na problemy chorego całościowo, nie wypuszczał z rąk pacjenta, jeśli nie miał pewności, że wszystkie jego dolegliwości będą leczone. Chcemy nadać jego imię katedrze, która jest swego rodzaju pomnikiem życia zawodowego profesora. To jego zaangażowaniu niewielka klinika zawdzięcza swój rozwój medyczny i naukowy oraz rozbudowę” - powiedział PAP kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych UJ Collegium Medicum prof. dr hab. Jacek Musiał.

Dodał, że w klinice pracuje dziesięciu samodzielnych pracowników naukowych – wychowanków prof. Szczeklika. Jak podkreślił uczniowie i następcy prof. Szczeklika starają się kontynuować jego integralne, całościowe podejście do każdego chorego.

W katedrze, dzięki ministerialnym i międzynarodowym grantom, prowadzone są m.in. badania dotyczące krzepliwości krwi, genetyki, alergologii, zaburzeń układu odpornościowego i układu krążenia. Placówka dysponuje jednym z najlepiej wyposażonych w Polsce oddziałów intensywnej terapii. Rocznie hospitalizowanych jest ok. 7,5 tys. chorych, a w poradniach przyjmowanych jest prawie 30 tys. osób z Krakowa oraz województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Prof. Andrzej Szczeklik zmarł 3 lutego zeszłego roku. Miał niespełna 74 lata. Studia na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie ukończył w 1961 r. Kształcił się także na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Szwecji, a doktorat i habilitację uzyskał na Akademii Medycznej we Wrocławiu. II Katedrą Chorób Wewnętrznych UJ (do 1989 r. Kliniką Akademii Medycznej) kierował od 1972 r. W latach 1990-1993 pełnił funkcję rektora AM w Krakowie.

Zainteresowania badawcze Szczeklika skupiały się wokół chorób serca rozwijających się na podłożu miażdżycy i chorób płuc o podłożu immunologicznym. Był autorem teorii oraz metod leczenia dotyczących astmy aspirynowej, które zostały udowodnione i powszechnie przyjęte. W 1976 r., po uprzednim wstrzyknięciu sobie i kolegom z zespołu badawczego nowo odkrytej substancji zwanej prostacykliną, jako pierwszy na świecie opisał jej działanie na ustrój ludzki, a następnie wprowadził ją do leczenia chorób tętnic.

W 1997 r. uzyskał prestiżową pierwszą nagrodę brytyjskiego tygodnika medycznego „Lancet” za odkrycie podłoża genetycznego astmy oskrzelowej, rok później Royal College of Physicians w Londynie przyznało mu członkostwo honorowe za odkrycie zaburzeń krzepnięcia krwi w chorobach serca.

Po wygraniu w 1991 roku konkursu międzynarodowego na badania naukowe, ogłoszonego przez Komisję Nauki Wspólnoty Europejskiej, uzyskane środki przeznaczył na gruntowny remont i rozbudowę budynku szpitalnego zajmowanego przez II Katedrę Chorób Wewnętrznych, stwarzając w nim jeden z najnowocześniejszych ośrodków interny w naszym kraju.

Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele nagród krajowych i zagranicznych, m.in. PAN, KBN, czasopisma \"Lancet\" i Royal College for Physicians w Londynie. Był doktorem honoris causa Akademii Medycznej we Wrocławiu, Akademii Medycznej w Warszawie, Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Był autorem ok. 650 prac, w większości publikowanych w czasopismach międzynarodowych, a także kilku monografii i podręczników. „Interna Szczeklika” to jeden z najpopularniejszych w Polsce podręczników chorób wewnętrznych. Prof. Szczeklik napisał także książki „Katharsis — o uzdrawiającej mocy natury i sztuki” oraz „Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny”. Ostatnią jego książką eseistyczną była „Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny”.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ abe/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera